„V současné době se jedná pouze o výčet lokalit, kde by se školy mohly postavit, a to na základě předpokladu růstu počtu obyvatel v určitých částech měst,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Zcela nové školy by na základě investičního programu připravovaného ministerstvem školství měly vzniknout v oblastech Kamechy, Nová Zbrojovka, Botanická, Starý Lískovec, Brno-jih, Trnitá, Sadová a v areálu Brněnské třídy.

Pro rozšíření stávajících škol brněnští radní vytipovali základní školy Otevřená, Bosonožské náměstí a také školské budovy Jánská 22 a Charbulova 137. „Budovy v Janské a Charbulově ulici jsou v současné době opuštěné a nevyužité. Vzhledem k minulosti, kdy sloužily k vzdělávání, mohou být pro zřízení základních škol optimální,“ informoval radní pro školství a sport Jaroslav Suchý.

V Brně se již dvanáct let každoročně rodí zhruba 4,5 tisíce dětí ročně. S místy ve školách jsou tak potíže. Například v roce 2014 musely školy přistupovat k radikálním řešením. „Ve třídách máme v současné době přes třicet prvňáků. Dotujeme školy, aby mohly přestavět kabinety na další třídy,“ popsal tehdy situaci v brněnské Bystrci starosta Vladimír Vetchý.

Kromě rozšíření a nových budov se brněnské školství dočká i řady oprav. Radní pro to vyčlenili 211 milionů korun, které poputují do jednotlivých městských částí. V plánu je rekonstrukce jídelen, umýváren, hřišť a podobně.