Vedle stálé expozice o historii Arnoldovy vily a osobnosti stavitele Josefa Arnolda vznikne infocentrum Brněnského architektonického manuálu, který se věnuje mapování moderní brněnské architektury. Budova zahrne multifunkční sál, prostory pro workshopy a sympozia nebo coworkingové kanceláře pro kurátory výstav a organizátory akcí. Součástí prostoru bude také kavárna.

Kromě výstav nabídne centrum také vzdělávací, badatelskou i volnočasovou činnost. „V pozici investora nás nyní čeká výzva zvládnout památkovou obnovu vily, a zařadit ji tak mezi další památkové a turistické atrakce nejenom v Brně a regionu jižní Moravy, ale i v Česku. Věřím, že díky širokému portfoliu odborníků úlohu zvládneme,“ konstatoval ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc. Celkové náklady na rekonstrukci Arnoldovy vily se zřejmě vyšplhají na víc než 107 milionů korun.

Chátrající a dlouho zanedbávaná Arnoldova vila nedaleko brněnského parku Lužánky čeká obnova. Součástí bude revitalizace zahrady, jež dům propojí s nedalekou vilou Löw-Beer.
Arnoldovu vilu v Brně čeká po letech obnova: zahradu propojí s vilou Löw-Beer

Výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci vyhrály společnosti Unistav Construction a SKR stav, které v minulosti pracovaly například na rekonstrukci sousední vily Tugendhat. „Jednou z prvních věcí, které budeme muset řešit, je příjezdová cesta z Černopolní ulice. Pak začnou práce uvnitř budovy, kde bude třeba vyčistit a odstranit všechno, co v prostoru nemá být,“ uvedl Michal Malásek z Unistavu, jenž bude na stavbu dohlížet.

Poslední majitele zažila Arnoldova vila za druhé světové války. Od padesátých let do roku 2013 sloužily prostory jako mateřská škola, poté byla prázdná. Při stavebně-historickém průzkumu se již dříve povedlo najít řadu původních prvků, například dlažby nebo okenní kování. Obnova počítá mimo jiné s revitalizací zahrady. Svažitá zahrada vily bude přes den přístupná a umožní průchod mezi Drobného a Černopolní ulicí.