Zanedbané, staré a v některých případech dokonce uschlé stromy a keře v brněnských ulicích nahradí upravené i nově vysazené dřeviny. Brňanům se tak díky vegetačním úpravám naskytne hezčí pohled na zvelebené okolí, drobní živočichové, ptáci a hmyz zase získají nová útočiště.

Už v zimě začali odborníci s kompletní revitalizací zeleně v lokalitě okolo Chládkovy ulice v brněnských Žabovřeskách. Do konce března tam vykáceli nemocné i neperspektivní stromy. „Následně jsme ořezali keře na zmlazení, aby mohly od země vyrůst nové. Momentálně okopáváme a přihnojujeme rostliny. V létě odstraníme staré obrubníky. Na podzim vysadíme nové trávníky a od října začne výsadba nových stromů,“ přiblížila zahradní architektka Eva Wagnerová.

Moravská zemská knihovna v Brně. Ilustrační foto.
Opravy skončily dříve. Moravská zemská knihovna opět otevírá

Doplnila, že při vegetačních úpravách používají speciální výsevnou směs, která pomůže zeleni vydržet stále častější sucho.

Podle žabovřeské starostky Lucie Pokorné změny ocení nejen místní obyvatelé. „Pro drobné pátky nainstalujeme na stromech ptačí budky, zřídíme i zimoviště pro drobné živočichy. Místo doplní nové odpočinkové lavičky,“ uvedla Pokorná.

Téměř stovka nových stromů, sedm set nově vysazených keřů, nové trvalkové záhony i květnaté trávníky přibudou od příštího roku v Kohoutovicích v okolí Libušiny třídy. „Nová výsadba rozšíří druhovou strukturu zeleně hlavně o domácí druhy dřevin. Díky ozelenění dnes holých ploch se zlepší mikroklima a alespoň částečně se eliminují negativní vlivy dopravy, jako je prach a hluk. Svahy sídliště se do jisté míry také propojí s blízkými lesy,“ vysvětlil náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Ilustrační foto.
Devadesátileté stařence se motala hlava. V poslední chvilce si zavolala záchranu

Součástí projektu jsou i parkové úpravy, při kterých na dvou místech vzniknou nové odpočinkové zóny s lavičkami. Odborníci vysadí třeba alej jeřábů, v zemi budou růst jarní cibuloviny.

Revitalizace zeleně v Brně

okolí Chládkovy ulice v Žabovřeskách: omlazení keřů, výsadba stromů i jarních cibulovin, instalace ptačích budek, vznik zimoviště

okolí Libušiny třídy v Kohoutovicích: doplnění zeleně o jarní cibuloviny, alej jeřábů, květnaté louky i stromy, parkové úpravy

lesopark a dolní sídliště v Černovicích: obnova trávníků, výsadba stromů a keřů, vznik klidových zón s lavičkami

okolí Novoměstské ulice v Řečkovicích: založení trvalkových záhonů, výsadba nových dřevin

Brňan Marek Novotný by kromě revitalizace sídlištní zeleně uvítal i úpravy zanedbaných dřevin rostoucích v brněnských vnitroblocích. „Chápu ale, že stromy a keře na sídlištích jsou více na očích. Každý nově zasazený nebo naopak pokácený uschlý strom zpříjemňuje pohled na město,“ poznamenal Novotný.

Hned ve dvou lokalitách se zvelebené zeleně dočkají obyvatelé Černovic. „Cílem úprav v tamním lesoparku je vytvořit upravené území se zachovalými stávajícími dřevinami, doplněnými novými výsadbami stromů i keřů a obnovou trávníkových ploch. Vznikne tak druhově rozmanitější prostředí, které poslouží nejen návštěvníkům, ale i drobným živočichům či ptákům,“ popsala Anna Dudková z brněnského magistrátu. Kromě lesoparku se úprav dočká také dolní sídliště.

Příjemnější pohled na sídelní zeleň budou mít i v Řečkovicích. Odborníci tam odstraní invazivní a nezdravé dřeviny, které nahradí novou výsadbou.