Představitelé města si nově nechali zpracovat technickou studii a návrh na využití památkově chráněné budovy označované jako zimní lázně. „Objekt má rehabilitačně-wellnessový charakter, proto bychom tam chtěli přesunout rehabilitační centrum z polikliniky Zahradníkova, což by umožnilo i výrazné rozšíření stávajících služeb," uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík.

Do bývalých lázní se může přestěhovat také dětská rehabilitace, která aktuálně sídlí na poliklinice v Bílém domě. „Centrum by nabízelo širokou možnost rehabilitačních programů včetně balneoterapie. Počítáme ale také s vybudováním multifunkčního sálu, lékařského a technického zázemí a prostorů pro doplňkové služby, jako jsou kadeřnictví nebo pedikúra," přiblížil Hladík.

Radnice v Židenicích.  Ilustrační fotografie.
Přesun brněnských radnic? Nakonec pouze v Židenicích, Brno-sever je u ledu

Budova lázní má památkovou ochranu, což znemožňuje výraznější stavební zásahy. Představitelé Židenic, na jejichž území stojí objekt, v posledních letech uvažovali o tom, že by tam byla nová radnice. „Budova by se stala naším sídlem. Je dobře dostupná. Nachází se vedle vlaku i šalin," poznamenal tamní místostarosta Petr Kunc. Záměrem na rehabilitaci myšlenka přesunu definitivně padá.

Řešením pro Židenické může být odkup dvou pater ve stávající budově v Gajdošově ulici, kde radnice sídlí. Za některé prostory totiž platí nájem asi 1,8 milionu korun. Druhou možností je vybudování zcela nové radnice v proměňujícím se areálu Nové Zbrojovky. Na ni by ale byla horší dostupnost než v případě bývalých lázní.

Budova se může zničit

Podle Kunce si záměr na rehabilitační centrum vyžádá obrovské investice i následné provozní náklady. „Dostat potřebné technologie do objektu nebude snadné. Celá budova se uskutečněním záměru může zničit," řekl Kunc.

Reálné náklady na výstavbu a provoz i další záležitosti mají upřesnit podrobné studie, které si představitelé města nechají vypracovat v příštím roce. Zadají také vyhotovení potřebné dokumentace pro povolení stavby. „V současnosti máme stavebně-technický průzkum, který ukázal, že tam záměr může být. Budova je plně v pořádku," reagoval Hladík.

Polopodzemní kontejnery stojí u parčíku mezi Karlovou ulicí a ulicí Vrbí v Maloměřicích v Brně.
Širší otvor, méně zápachu. První polopodzemní kontejnery v kraji mají Brňané

Další postup se bude odvíjet od závěrů podrobných studií a rozhodnutí zástupců města. Podle předběžného plánu se může začít stavět v roce 2024. Zkušební provoz pak odstartovat v létě roku 2026.

Součástí znovuvyužití objektu je také vybudování muzea známého brněnského architekta Bohuslava Fuchse, který dosud ve městě nemá stálou expozici představující jeho dílo. K němu patří právě i budova bývalých lázní, která vznikla na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Vytvořením rehabilitačního centra by získala zpátky svůj původní účel.