Vlastník Tomáš Jüttner se spolu s památkáři chce pustit do opravy a restaurování. „Klenby byly dlouho zabedněné. Dům vyhořel kolem roku 1915, od té doby byly klenby zatlučeny,“ informoval majitel.

Památkáři zatím stihli strop jen odkrýt, hlavní práce je ještě čekají. „Jedná se o klenby původního průjezdu domu z devatenáctého století. Zatím jsme s průzkumem ještě nezačali,“ zmínila restaurátorka Zoja Matulíková z Národního památkového ústavu.

Nové inteligentní zastávky MHD na Moravském náměstí v Brně.
Brněnským zastávkám přidají střechu. Nejprve u hřbitova

Památkáři nejdříve zjistí, jak a z čeho byly klenby postaveny. „Průzkumné práce zaměříme na materiálovou skladbu na konstrukční prvky popřípadě také budeme pátrat po starší výmalbě,“ popsala budoucí průzkum Matulíková.

Podle památkářky spousta historických prvků zaniká přestavbami. „Je to původní konstrukce, která souvisí se stavbou objektu , nález je poměrně zajímavý. Bohužel některé architektonické detaily zanikají různými přestavbami. Podle výsledků výzkumu ještě upřesníme koncepci obnovy,“ doplnila Zoja Matulíková.

Podle jejích slov záleží také na domluvě s vlastníkem, do jaké podoby klenby následně opraví. Bohatě zdobené průčelí domu je vedeno jako kulturní památka Národního památkového ústavu.