V květnu a v červnu natáčí filmaři ve Valticích snímek Marie Terezie. „Při té příležitosti zavítají i do Mahenova divadla,“ prozradila manažerka Filmové kanceláře Brno Ivana Košuličová.

V červnu bude v Brně natáčet Petr Zelenka film Modelář u hradu Veveří a na Zelném trhu.

Ve filmu si zahraje také dosud opuštěný stadion za Lužánkami. „Na přelomu srpna a září poskytne kulisy filmařům pro snímek Zátopek,“ sdělila Košuličová.

Letos už se mohli lidé s filmaři na jižní Moravě setkat například v Miloticích. Točili tam snímek Poslední aristokratka.

V kinech nyní diváky baví film Skleněný pokoj. Tvůrci ho točili ve vile Tugendhat. Na místa natáčení tohoto i dalších snímků zájemce zavede nová tematická procházka. „Turistický okruh Brno a okolí ve filmu mapuje místa, na kterých se natáčely dvě desítky filmů a seriálů,“ popsala mluvčí brněnského turistického informačního centra Adéla Nováková.

Na turistickém okruhu po filmových lokalitách v Brně lidé například uvidí, kde se natáčel film Dědictví či seriál Četnické humoresky. Zastaví se na místech, kde se na filmovém plátně či televizní obrazovce objevil Bolek Polívka, Tomáš Töpfer, Jiří Langmajer, Jana Plodková a další hvězdy. „K oblíbeným brněnským filmovým lokacím patří kromě vily Tugendhat a modernistické vily Stiassni třeba také bývalá Káznice na Cejlu,“ vyjmenovala Nováková.

Kromě výjimečných míst, jako jsou památky či soukromé a běžně nepřístupné objekty, se ve filmech a seriálech objevují i všední veřejná prostranství. Řada z nich, například tišnovská nemocnice, byla k vidění třeba ve třech sériích úspěšné mysteriózní kriminálky Labyrint, kterou točila Česká televize.

Ta se podílela i na tvorbě tematického okruhu. „Rádi bychom ve spolupráci s brněnským turistickým informačním centrem filmový okruh postupně rozšiřovali o filmová místa na celé jižní Moravě i o naše nové projekty,“ informoval ředitel brněnského televizního studia Jan Souček.