Veterináři při kontrole v Hodoníně objevili virus ptačí chřipky. Nalezli jej v těle mrtvé husy, která patřila Rybářství Hodonín. Na řadu proto přijde hromadné vybíjení drůbeže, které pravděpodobně postihne celé hospodářství. Mluví se až o třech tisících kachnách a více než třech stovkách hus.

Podle hygieniků se ale nejedná o často zmiňovaný vir H5N1, který by byl nebezpečný pro člověka.

„Je to nízkopatogenní kmen H7, který není tolik rizikový. Lidé určitě nejsou v ohrožení,“ uvedla Renata Vaverková z krajské hygienické stanice.

Případnou paniku uklidňovala také Státní veterinární správa. Obava z přenosu na člověka nebo jiné savce je prý zbytečná.

Nakažená husa pochází z Rybářství Hodonín z rybníku Písečný. Vedení postiženého hospodářství se v úterý prakticky zdrželo jakýchkoliv komentářů.

„Dnes se k tomu nebudu vyjadřovat, až zítra. Teď to právě projednáváme s veterinární správou,“ řekl včera ředitel Rybářství Hodonín Alois Kopečný.

Toho nyní čekají smutné chvíle. Ještě v úterý večer se o tíživé situaci v kancelářích podniku rokovalo.

„Nákazu jsme odhalili na základě pravidelně prováděného monitoringu. Veškerá drůbež bude utracena. Kolem ohniska jsme vytvořili jeden kilometr široké pásmo, kde budou platit přísná omezení,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Výsledky laboratorních vyšetření budou podle ředitele Krajské veterinární správy Jihomoravského kraje Jaroslava Salavy k dispozici během noci, nejpozději ve středu ráno. Během dopoledne se pak sejde nákazová komise. Ta posoudí další postup a vydá rozhodnutí o odpovídajících veterinárních opatřeních.

Na verdikt s napětím čeká i první muž jihomoravského kraje Michal Hašek.

„O situaci v Hodoníně a možném výskytu ptačí chřipky jsem průběžně informován, stejně jako zainteresované složky Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje,“ řekl hejtman Hašek.

Podle něj není důvod k panice. „V případě potřeby neodkladně podnikneme taková opatření k ochraně obyvatel, která budou vyplývat z aktuálních výsledků analýz,“ uvedl Hašek. Údajně je možné, že se do případu zapojí i armáda.

Česká republika se tak zařadila po bok zemí, kde se nemoc objevila. Co dočinění s ní měli v Německu, Francii, Belgii a Itálii.

Ptačí chřipka má až třicet druhů. V nejhorších případech zvíře trpí dýchacími problémy, ztrátou chuti a následně hyne. Projevit se u něj může i lehčí forma, kdy přichází o peří a snáší méně vajec.

Hodonínsko: Ptačí chřipka je nepřenosná na člověka, tvrdí Státní veterinární správa ČR

Praha - Tiskové vyjádření Státní veterinární správy ČR ke zjištění ptačí chřipky /aviární influenza H7/ v chovu husí a kachen na Hodonínsku uvádí, že se jedná o nízkopatogenní aviární influenzu, nehrozí proto žádné nebezpečí přenosu nákazy na člověka, ani jiné savce.

Nákaza ptačí chřipky byla zjištěna na základě pravidelně prováděného monitoringu Státní veterinární správy, kdy jsou každoročně vyšetřovány všechny komerční chovy husí a kachen. Orgány veterinární správy přijaly neprodleně ochranná opatření. Dojde tak k utracení veškeré drůbeže na hospodářství. Kolem ohniska bude vytvořeno 1 km pásmo s omezením, kde budou mimořádnými veterinárními opatření stanoveny veterinární požadavky ve vztahu k laboratorním vyšetřováním, přesunům drůbeže, provádění dezinfekce v komerčních hospodářstvích, které vydá Krajská veterinární správa pro Jihomoravský kraj.

Tímto se Česká republika zařadila mezi další země, kde byl v poslední době zjištěn výskyt nízkopatogenní aviární influenzy jako jsou Německo, Francie, Belgie a Itálie.

Zdroj: STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČR

LUKÁŠ IVÁNEK, NELA MAŤAŠEJE