Kvůli bahnu se do jezer poblíž obchodního centra Olympia u ulice U Potoka už nechodí koupat třeba Jiří Valtr. „Naposledy jsem k Holáseckým jezerům šel před několika lety. Tehdy byl stav jezer ještě v pořádku. V současné době jsou v kritickém stavu a voda je špinavá,“ popsal muž, který v Tuřanech bydlí.

Namísto k Holáseckým jezerům se tak v létě chodil Valtr koupat k nedalekému biotopu. „Je vhodný pro plavání, opalování i vycházky se psem. K Holáseckým jezerům už skoro nikdo nechodí,“ vysvětlil Valtr.

Představitelé Brna proto chtějí k jezerům lidi zpět navrátit. A chystají jejich revitalizaci.

Starostovi Tuřan Radomíru Vondrovi se nelíbí, že ustoupili od původního plánu a chtějí vytěžit bahno jen z poloviny z dohromady deseti jezer. „Chceme, aby dělníci vytěžili bahno odevšud, jinak to nebude opravdová revitalizace. A jezera se nevrátí do původního stavu,“ objasnil Vondra.

S tím, jak má revitalizace vypadat, starosta souhlasí. „Horní jezera necháme volně přírodě, prostřední bude sloužit rybářům a největší bude vhodné pro koupání,“ shrnul hlavní změny Vondra.

Náměstek primátora Martin Ander poukázal, že rozhodnutí o množství těžení bahna je kvůli doporučení úředníků z Agentury ochrany přírody a krajiny. „Na základě jejich biologického hodnocení určili, že nemáme těžit na přírodně cenných jezerech. Mají sloužit přírodním procesům,“ uvedl Ander.

Toho, že by při současném suchém počasí mohlo vypuštění rybníků, kvůli odbahnění způsobit vyschnutí jezer, se Ander neobává. „U většiny jezer je hodně podzemní vody. Naopak hrozí, že jezera nelze vypustit. Proto využijeme speciální bagry, které bahno vytěží i bez vypuštění,“ upřesnil Ander.

Podle něj bude do konce roku hotová projektová dokumentace. Revitalizace podle předpokladů začne nejdříve v roce 2021.

Navrhované úpravy si pochvaluje i Gabriela Spěšná z Tuřan. „V létě tam bývá akorát zápach a často mrtvé ryby. Rozdělení na přírodní a rekreační zónu snad pomůže. Obávám se jen chování lidí. Na jaře jsem tam pořádala úklid při akcii Ukliďme svět, ukliďme Česko a nasbírali jsme dvě stěkilo odpadků. Pokud se k místu lidi budou chovat jako k přírodní památce, bude to super,“ řekla Spěšná.

Navrhované úpravy chválí také proděkan Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity Petr Kupec. „V takhle využívaném místě to je nejlepší řešení. Kombinace koupacího biotopu s tím, že zachovají i část přírody je ideální,“ vysvětlil Kupec.

Změny politici chystají i na dalších vodních tocích v Brně. Projektanti v současné době třeba dokončují dokumentaci na zprůchodnění pravého břehu Svratky v Komíně. Dělníci postaví lávky a zpevní stezku u Svratecké ulice. „Bude sloužit hlavně pěším. Úpravy jsou už zahrnuté v plánu investic města pro příští rok. Na záměr do té doby musíme získat stavební povolení,“ řekla starostka městské části Milada Blatná.

Revitalizace Holáseckých jezer:- V současné době trápí lidi v Tuřanech špatný stav Holáseckých jezer. V okolí je nepořádek, nánosy bahna a lidé se tam nemohou koupat.
- Představitelé Brna proto plánují jejich revitalizaci. Území rozdělí do tří částí. Jednu volně ponechají přírodě, druhá bude sloužit rybářům. Ve třetí se lidé vykoupají.
- Mezi představiteli Tuřan a Brna vznikl spor o tom, kolik z dohromady deseti jezer odbahní.
- Starosta městské části chce, aby dělníci vytěžili bahno ze všech. Podle plánů Brna bahno zmizí jen z části.
- Projekt má být hotový do konce roku.
-Změny chystají politici i na břehu Svratky v Komíne. Projektanti dokončují dokumentaci pro vznik stezky.