Z toho se spolek nevzpamatoval a minulý rok na něj podali insolvenční návrh lidé, kteří pro Vesnu pracovali a nedostali zaplaceno. Vesna v současnosti nevyvíjí žádnou činnost.

Vesna sídlí v historickém domě na Údolní ulici, který patří městu. To dalo spolku kvůli neplacení nájemného loni výpověď. „Společnost ale nevyklidila prostory, ani nepředala prostor. Město Brno proto podalo k Městskému soudu v Brně žalobu na vyklizení prostor,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Město v současné době eviduje na nájemném dluh téměř půl milionu korun za období od října 2018 do září 2019. Kvůli tomu, že spolek městu nemovitost ještě nepředal, si magistrát účtuje čtyřicet jedna tisíc korun měsíčně, dokud nebudou městu prostory předány.

Na konci srpna se uskuteční přezkumné jednání a schůzka věřitelů, kteří rozhodnou o dalším osudu spolku.

Brno 31.7.2020 - karnevalovým průvodem začal Brasil Fest Brno
Tanec, bubny, kostýmy: Brazílie zavítala do Brna. Festival začal karnevalem

Poslední přednášky a kurzy pracovníci Vesny nabídli v dubnu minulého roku. Oulehlová doufá, že se činnost spolku podaří obnovit. „Vesna má v Brně obrovskou tradici. Byla by škoda, kdyby skončila,“ řekla. Spolu s dalšími dobrovolníky už psali dopis primátorce Brna Markétě Vaňkové nebo shánějí reference od jiných organizací, třeba Moravského zemského muzea, které by se jich zastaly.

Spolek Vesna vznikl v roce 1870 jako dívčí pěvecký spor. Postupně se jeho činnost přesouvala ke vzdělávání, učili dívky českému jazyku a domácím pracím jako šití nebo vaření. Představitelé spolku zřídili i několik škol.

Spolek přerušil svou činnost v době komunistického režimu mezi lety 1951 a 1991. Poté jeho činnost obnovili nadšenci jako Ženský vzdělávací spolek Vesna.

MAGDA DUHONSKÁ