Kulturní centrum Co.labs sídlící v Sokolském stadionu v Kounicově ulici se chce po přestavbě stát kreativním centrem evropského formátu. Rekonstrukcí projdou zejména vnitřní prostory včetně hlavního víceúčelového sálu. Prostory funkcionalistického stadionu měly po mnoho let řadu různých nájemců, kteří je využívali k různým potřebám. Hlavním úkolem projektu je sjednotit tyto rozdrobené díly do jednoho. Klíčem k tomu je podle hlavního projektanta přestavby Davida Prudíka obnovení původního schodiště.

„Leitmotivem celé rekonstrukce je propojení všech prostor do společného tvůrčího a setkávacího prostoru obnovením původního terrazzového schodiště ze třicátých let,“ popsal Prudík. V předělaném prostoru se počítá také s výtahem, díky kterému bude Co.labs bezbariérový.

Pokračující výstavba kolejního domu ve vnitrobloku mezi ulicemi Jaselská a Veveří v Brně.
Žaloba proti kolejnímu domu v Brně. Méně parkování a věžák mezi domy vadí lidem

Co je to Co.labs?
Brněnská kulturní platforma, která se zaměřuje na podporu tvorby nezávislých tvůrců a tvůrkyň v různých uměleckých oblastech. Dramaturgie co.labs je zaměřena na autorské projekty z oblasti fyzického divadla, nové činohry a hraničních divadelních forem. Platforma vznikla v říjnu 2021 v reakci na uzavřenost systému repertoárových divadel v Brně. Sídlí v prostorách funkcionalistického Sokolského stadionu v Kounicově ulici v Brně, kde dříve působil například Buranteatr nebo hudební klub Melodka.

Náklady na rekonstrukci dosahují 92 milionů korun. Výrazně se na financování projektu podílí Evropská unie prostřednictvím Národního plánu obnovy. Ministerstvo kultury na renovaci z plánu vyčlenilo 64 milionů. „Projekty, jako je tento, zajistí rozvoj tvořivého potenciálu jednotlivých regionů a podpoří spolupráci uměleckého, podnikatelského a občanského sektoru,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa.

Na projekt přispěje také Jihomoravský kraj a Brno. „Renovace a rozšíření kulturního centra Co.labs přispívá k řešení jedné z palčivých brněnských otázek, a to je nedostatek prostor pro nezřizovanou kulturní scénu, která je přitom v Brně velmi bohatá,“ sdělila primátorka Brna Markéta Vaňková.

V Drásově v pondělí skončila třetí etapa obnovy Vírského oblastního vodovodu.
Vírský vodovod a další etapa oprav. Brnu a okolí zajistí vodu bez havárií

V části sokolského stadionu, do které se Co.labs také rozšíří, fungoval více než osmnáct let známý brněnský klub Melodka. „Náš dlouhodobý pronajímatel, Sokol Brno I, se rozhodl, že již nadále nebude podporovat nezávislou hudební scénu a odmítl nám prodloužit nájemní smlouvu. Posledním dnem v prosinci 2023 v sokolském stadionu definitivně končíme,“ oznámil v dubnu minulého roku na webové stránky klubu produkční Melodky Robert Banovský.

Od nového roku klub funguje na nové adrese v bývalé pivnici v Králově Poli. Tam chtějí ale zůstat jen dočasně, dokud se nedomluví na přijatelném místě k dlouhodobém pronájmu v centru Brna.