Vedení města očekává se vznikem nových bytových domů nárůst počtu líšeňských obyvatel. Proto chce v lokalitě vystavět dvoupodlažní čtyřtřídní mateřskou školu včetně zázemí, zahrady a parkovacích stání. „Na nedostatek míst v mateřských školách související s připravovanou bytovou výstavbou v tamní rozvojové lokalitě jsme připraveni reagovat navýšením kapacity předškolního vzdělávání o novou mateřskou školu. Tu postaví město, využije k tomu finanční prostředky poskytnuté mimo jiné investory, kteří mu je poskytnou na základě smlouvy o spolupráci,“ sdělila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Estel Gregorová je jedinou finalistkou Dívky roku 2022 z jižní Moravy.
Dívku roku 2022 vyhrála nejmladší finalistka. Ocenění získala i brněnská rodačka

Výstavba v brněnské Líšni

* Mateřskou školu plánuje město postavit v líšeňské Podbělové ulici.
* Cílem je zabránit nedostatku míst pro předškoláky v souvislosti s bytovou výstavbou.
* Projekt na vybudování stovky bytů ve stejné lokalitě však již roky leží ladem.
* Důvodem je nesouhlasné stanovisko městské části s postavením příjezdové silnice na místo.
* Investor nicméně ujišťuje, že je projekt stále aktuální.

Zřizovatelem mateřské školy má být po dokončení výstavby městská část Líšeň, tamní starosta Břetislav Štefan nicméně v pondělí Deníku Rovnost přiznal, že o záměru dosud nemá žádné informace. „Je bohulibé, že u nás chce město postavit další školku, zatím o tom ale nic nevíme. Ve stejné lokalitě navíc už jedna funguje, proto nevidím důvod, proč by tam měla vzniknout další,“ pokrčil rameny líšeňský starosta Štefan.

Důvodem, proč chce město mezi Novolíšeňskou a Houbařskou ulicí novou školku zřídit, je bytová zástavba, která by měla v budoucnu vzniknout ve stejné lokalitě. Právě s ní ale představitelé Líšně nesouhlasí. Záměr postavit silnici, která by nové domy spojila se stávajícími komunikacemi, zamítli dokonce už před lety. „V těsné blízkosti tohoto místa plánuje jiný investor postavit hned několik set bytů, proto nejdřív chceme zjistit, jaký dopad bude mít na městskou část jeho záměr, a teprve poté řešit další podobné projekty,“ doplnil Štefan.

Primátorčin náměstek pro oblast bydlení Jiří Oliva upozornil, že se jedná o záměr soukromého investora, s nímž nemá město prakticky nic společného. „Jde o soukromou výstavbu v místech směrem na východ od Novolíšeňské ulice. Bytovou zástavbu řeší investor sám, my se pouze budeme podílet na realizaci školky, na kterou by nám investor měl přispět. Pokud chce firma v místě stavět, musí nejdřív vyřešit přístupové komunikace,“ zmínil Oliva redaktorce Deníku Rovnost.

Víc než stovka bytů, jež by měla v místě vyrůst a se kterou Líšeňští nesouhlasí, patří pod taktovku firmy Líšeň Develop. Ta zase spadá pod brněnskou společnost Impera Styl. Postavit silnici napojující oblast na stávající komunikace se firma snaží už od roku 2017, od té doby leží projekt kvůli zamítavému verdiktu ladem. „Městská část je bohužel dlouhodobě proti prakticky jakýmkoliv developerským projektům, a proto je výstavba nových dostupných bytů v Líšni komplikovanou záležitostí,“ argumentoval výkonný ředitel společnosti Impera Styl František Šudřich.

Vizualizace projektu
Výstavba na Kamenném vrchu pokračuje. Město ji odsouhlasilo v územním řízení

Zároveň dodal, že je projekt stále aktuální. V současné době investor znovu připravuje povolení výstavby silnice a technické infrastruktury, na ty později naváže povolení vzniku několika menších bytových a rodinných domů. „Za mě by bylo nejlepší udělat stavební uzávěru zelených luk do doby, než se zcela zastaví brownfieldy. Nemyslím si, že u nás lidí přibývá, takže preferuji zlepšení nebo zachování životní úrovně líšeňských obyvatel,“ nesouhlasila s projektem například Brňanka Jana Pavelková.

Za jak dlouho se plán na výstavbu přibližně stovky bytů znovu rozhýbe, dosud není jasné. Prioritou je nyní vybudování takzvané Rezidence Novolíšeňská. Ta by měla v místě nabídnout dokonce kolem čtyř set bytových jednotek. Jedná se o dosud největší developerský projekt firmy Prosperita holding rodiny Kurkových, stavba má vyjít na víc než miliardu korun. Řada líšeňských obyvatel však nesouhlasí ani s tímto plánem.