Okolo chodí lidé s pivem v ruce. Další u stolů nad hořkým mokem v hlučném prostředí hlasitě diskutují a baví se. Několik desítek návštěvníků popíjejících pivo mezitím soustavně poslouchá vystoupení brněnské kapely Brünnfield. I přes svou malou výšku se mezi nimi vymyká malý chlapec, protože nadšeně dovádí a poskakuje do rytmu. V sobotu v podvečer se baví na Líšeňském pivním festivalu v Brně, kam od jedné odpoledne zamířilo přes dvanáct set lidí.

Poté, co brněnští hudebníci dohrají poslední písničku, dočkávají se nadšeného potlesku od pivního publika. Víc než spokojený je i tancující malý chlapec. Přihlížející si hlasitě říkají ještě o přídavek. Muzikanti proto zůstávají ještě na rozlučkový nášup. „Co třeba Třešně zrály?" vtipkuje frontman kapely Jiří Bačovský s poukazem na hit Waldemara Matušky. Načež se smíchem poznamenává, že tuto skladbu kapela neumí, a začíná zpívat jejich vlastní píseň.

Slavnosti dobrého jídla, je název velkého food festivalu, který mohou lidé navštívit v těchto dnech.
Slavnosti dobrého jídla v Brně: stánky plné dobrot i tvořivé dílny. Podívejte se

Pivo mezitím návštěvníkům nabízí hned dvanáct pivovarů. „Každý z nich má na čepu čtyři až šest druhů piv," zmiňuje pořadatel festivalu Pavel Sedláček. Celková pivní nabídka dosahuje sedmdesáti různých druhů hořkého nápoje. Někteří návštěvníci proto u stánků pečlivě vybírají a rozmýšlí, jaký druh si nechají tentokrát načepovat.

Zatímco nemálo milovníků piva od začátku festivalu vypilo už několik půllitrů, jiní teprve startují. „Zatím mám teprve druhé pivo. První jsem si dal z pivovaru Padochov na doporučení přátel. Teď si nesu další, tentokrát odjinud," sděluje návštěvník, který se představuje pouze jako Bob.

Pivo mizelo rychlým tempem

Oproti jiným ročníkům zaznamenávají pořadatelé velký zájem návštěvníků dřív, tentokrát už zhruba od třetí hodiny odpoledne. Uplyne pak pouze několik málo hodin a zvýšená poptávka se promítá do pivní nabídky. „Bohužel, některá piva už kvůli vašemu zájmu došla. To ale neznamená, že na čepu nezůstala ještě řada dalších," ujišťuje návštěvníky po sedmé večer moderátor Ladislav Cmíral.

Požár lesa nedaleko Újezdu u Rosic.
Hektická sobota pro hasiče: nedaleko Újezdu u Rosic likvidovali požár lesa

Jedním z vrcholů programu se stává soutěž v pojídání třiceti tvarůžků na čas. Ke stolu obklopenému davem zvědavců usedá šest soutěživců včetně Maxijedlíka Jaroslava Němce. Ten pak bez větších problémů plní roli favorita, když do sebe zběsile hrne jeden tvarůžek za druhým. Výsledný čas? Pět minut čtrnáct vteřin. „Jindy bych měl čas poloviční, ale dnes už jsem absolvoval soutěž v Kunovicích, kde jsem snědl mimo jiné dva kilogramy žabích stehýnek. Pro příště už vím, že dvě soutěže v pojídání v jeden den jsou příliš," podotýká Maxijedlík.

Po klání jedlíků se může pozornost návštěvníků znovu naplno obrátit k pivu. Na čepu ho je ještě víc než dost. Pivní festival slibuje zábavu ještě pár hodin.