Turbína na místě stála od roku 1930. „Podařilo se nám zachovat část původní turbíny, u které jsme provedli generální kontrolu. Museli jsme k ní ale pořídit nový generátor,“ vysvětlil zástupce majitele továrny Josef Franc.

Turbínu si mohou lidé prohlédnout přímo v továrně. Musí se ale předem domluvit s majitelem. „Je to zajímavá technická památka, která určitě zaujme hlavně technicky znalé lidi,“ řekl Franc.

Kaplanova turbína není jediná věc, kterou chtějí majitelé opravit. „Samozřejmě, že bychom do budoucna chtěli v opravách továrny pokračovat, už jsme měli několik setkání s různými developery. Je pro nás ale obtížné sladit naše požadavky s jejich podmínkami,“ vysvětlil Franc. Zatím tak řešení stále hledají.

Informační cedule na České byly mimo provoz téměř dva měsíce.
Tabule na České znovu svítí. Opravy zdržoval stožár na míru i déšť

Opravu by uvítali také zástupci městské části Brno - Maloměřice a Obřany, ve které továrna stojí. „Továrna je nepřehlédnutelná, o to více nás mrzí, že je v tak špatném stavu. Jakékoliv i malé zlepšení proto vítáme,“ řekla starostka městské části Klára Liptáková.

Podobný názor má i Marek Strachoňovský. „Je škoda, že se s továrnou nic moc neděje, určitě by si zasloužila opravu. Technické památky mě ale zajímají, takže se na turbínu určitě půjdu podívat,“ řekl Strachoňovský.

Lidé mleli obilí jako v pravěku. Na Špilberku slavili den archeologie. Děti si zkusily také hledat kovy.
Lidé ručně mleli obilí a aranžovali hroby. Na Špilberku slavili den archeologie