Cílem hry je přiblížit Jihomoravanům oblasti, které dosud nejsou tolik zakořeněné v jejich povědomí. Úkolem hráčů je nasbírat body jak za zodpovězené otázky na webu micromacro.cz, tak za snímání QR kódů rozesetých po Brně. „Spousta lidí si neuvědomuje, že se výsledky výzkumu a práce v elektronové mikroskopii i ve vesmírných technologiích čím dál více propisují do běžného života, ať už jde o ranní kávu nebo cestu hromadnou dopravou. QR kódy tedy najdou na místech, která běžně navštěvují, a v otázkách se dovědí, jak jsou technologie s každodenními činnostmi spojené,“ přiblížil ředitel jedné z partnerských firem Petr Střelec.

Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha patří kraj mezi špičku v oblasti vývoje vesmírných technologií i v elektronové mikroskopii. Nyní o tom chce přesvědčit také samotné Jihomoravany. „Chceme, aby se o tom vědělo i u nás doma. Takže se daly dohromady brněnské podniky, veřejný sektor a JIC a vytvořily kvíz, aby se lidi mohli aktivně zapojit. Ostatně dlouhodobá spolupráce kraje, města, univerzit a místních firem v obou oborech nás bude reprezentovat i na výstavě EXPO v Dubaji,“ podotkl hejtman Grolich.

Speciální QR kódy tak lidé naleznou například při odpočinku u kávy nebo mlsání cupcakeů. „Jsem hrdá, že se rodí projekty přesahující nejen hranice města či regionu, ale dokonce i planety, například mise Slavia, kterou vede jedna z brněnských firem a která by měla položit základy těžby na asteroidech. Málo známý je také fakt, že v Brně sídlí tři výrobci elektronových mikroskopů, kteří pokrývají třetinu světové produkce. Touto hravou formou chceme ukázat úspěchy, které Brno a celý region dostaly do světového povědomí,“ popsala záměr kampaně brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Akce je unikátní nejen svým formátem, ale i počtem a záběrem zapojených partnerů. „Jde o jedinečnou ukázku spolupráce napříč celým regionálním ekosystémem. Navazujeme totiž na kampaň Věda a technika jede!, kde hráli hlavní roli brněnští popularizátoři vědy a města Jihomoravského kraje. Na soutěži Micro & Macro Quiz zase spolupracují podniky a instituce, ve kterých budou herní QRka s otázkami,“ zmínil k akci ředitel systému pro podporu začínajících podnikatelů Petr Chládek.