Největší úspěch zaznamenali zástupci z nezávislých uskupení. Budou v radách třinácti městských částí. Starostové v sedmi. Jedním z nich je Martin Maleček, který na Brně-severu uspěl s uskupením SOL. „Lidé volí ty, kteří v místě žijí a ve svém předchozím životě vyvíjeli nějakou veřejnou činnost. Zároveň neznamená, že nějaké uskupení nezávisle vznikne půl roku před volbami a bude úspěšné. Měli jsme takové hnutí i v letošních volbách,“ vysvětlil Maleček.Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK

V městských částech byli úspěšní i sociální demokraté. Starostové budou v šesti. Všichni z nich obhájili své pozice z minulých voleb. Post starosty ztratili jen v Žabovřeskách a ve Vinohradech, kde starosta Jiří Čejka kandidoval s vlastním uskupením. „Měli jsme velkou úspěšnost. Jakou roli hraje osoba starosty budeme ještě přesněji analyzovat. Ale použili jsme je i na kandidátní listinu do zastupitelstva Brna,“ uvedl předseda městského výboru sociální demokracie Oliver Pospíšil.

Zastoupení v radách městských částíNezávislí – 13
ANO – 12
ODS – 12
KDU-ČSL – 11
ČSSD – 9
Zelení – 3
Stan – 2

Zástupci hnutí ANO budou v čele čtyřech částí. V dalších osmi místech budou v radách. „Podařilo se nám získat i více mandátů. Nově budeme třeba v radě Brna-severu. Výsledky považujeme za úspěch. Věřím, že budeme úspěšní i v dalších vyjednávání. Ale je podáno hodně podnětů na výsledky voleb u soudu, tak to ještě není definitivní,“ podotkl předseda hnutí v Brně Pavel Dvořák.

V úspěch při dalším vyjednávání věří i náměstek primátora za lidovce Petr Hladík. Zatím mají domluvené tři starosty a účast v jedenácti koalicích. „Výrazné zastoupení máme třeba v Kohoutovicích, kde ještě o podobě koalice zastupitelé jednají. Proti minulým volbám budeme mít navíc místostarosty v Komíně a Slatině,“ zhodnotil za brněnské lidovce Hladík.

Podle politologa Miloše Gregora je úspěch nezávislých kandidátů daný tím, že se v malých obcích či městských částech méně projevuje ideologie. „Proto jsou úspěšná hnutí, která spíše sázejí na to, že jsou z daného místa a chtějí řešit konkrétní problémy,“ vysvětlil.

Dva starosty a dvanáct zastoupení v radách budou mít zástupci občanských demokratů. „S výsledkem jsme spokojení. Ještě to vypadá, že budeme mít starostu v Brně-středu. Koaliční smlouva ale ještě není podepsaná," řekl za brněnskou ODS Robert Kerndl.

Koalice ještě nemají politici domluvené v Bosonohách, Kníničkách, Kohoutovicích, Novém Lískovci a v Brně-středu. „Bližší jednání máme se zástupci hnutí ANO a lidovci,“ komentoval povolební vyjednání lídr vítězných občanských demokratů v Brně-středu Vojtěch Mencl.