Letadlo, které Brno získá z Kunovic, má na město speciální vazbu. „L-410 s imatrikulací OK-ADO má pro nás unikátní hodnotu, neboť se jedná o čtyřistadesítku, která byla vůbec jako první představena široké veřejnosti právě v Brně, na podzim roku 1971 na Mezinárodním strojírenském veletrhu,“ poznamenal náměstek ředitele Technického muzea v Brně Josef Večeřa. Muzeum navíc dosud žádné civilní dopravní letadlo ve sbírce nemělo, nový přírůstek z Kunovic bude prvním.

Na pohled na něj si ale Brňané ještě musí nějakou dobu počkat. Aktuálně je v dílnách a pracuje na něm tým konzervátorů. „Stroj vrátíme do podoby a barev Československých aerolinií. Pro ně létal od roku 1976 do roku 1982," nastínil Večeřa.

Letadlo L-410 získalo brněnské muzeum díky spolupráci s Leteckým muzeem v Kunovicích. To z Brna na oplátku dostane takzvanou šedivku, stíhací letoun MiG-21 verze MF. „Byla nejmodernější variantou MiGu 21 v československém letectvu. Jeden MiG-21 sice už v muzeu máme, ten je však naopak zástupcem jedné z nejstarších variant. Návštěvníci tak získají skvělou příležitost prohlédnout si, jak se jednadvacítka za léta proměnila. Navíc má tento letoun zajímavou minulost a účastnil se i několika neobvyklých akcí,“ okomentoval význam letadla pro kunovickou expozici ředitel muzea Martin Hrabec.