Jeho otevřením město dovršilo pětiletý program, díky kterému dostalo novou tvář hned jedenáct zanedbaných městských domů. Podle náměstkyně brněnského primátora Kláry Liptákové tím však snaha oblast oživit nekončí. „Tím, že jeden projekt skončil, se nám otevírají další nové možnosti. Momentálně už tipujeme další domy, které bychom mohli opravit," řekla Liptáková. Město v oblasti vlastní celkem sedmapadesát bytových domů.

Poslední opravený dům je však jiný než desítka předchozích. Ty město pouze opravilo. Dům ve Francouzské však dostal novou přístavbu. Kromě bytů bude ve dvoře fungovat i mateřské centrum. „Byty jsou určené pro celé rodiny. Předpokládáme proto, že tady bude bydlet i mnoho dětí. Chtěli jsme matkám nabídnout prostor, kde si budou s dětmi hrát nebo si je vzájemně pohlídají," vysvětlila vedoucí bytového odboru magistrátu Jitka Kalášková.

Ke zpříjemnění lokality by podle Liptákové přispěl další park. Ten má vzniknout nedaleko letos otevřeného parku Hvězdička. „Na jeho přípravě už pracujeme. Aktuálně jednáme s majiteli pozemků o jejich vykoupení. Park vznikne ve vnitrobloku poblíž Hvězdičky a vzájemně budou průchozí. Lidé je využijí jako zkratku," nastínila náměstkyně. close Brněnský magistrát ve Francouzské ulici tento týden otevřel už jedenáctý zrevitalizovaný bytový dům. Nový domov v něm najde až čtyřicet sociálně slabých rodin. zoom_in

Podle brněnského architekta a urbanisty Aleše Stuchlíka revitalizace domů zlepšení oblasti rozhodně pomáhá. Je však podle něj třeba proměnit i ulice. „Ty tam slouží spíše jako parkoviště a ne jako místo k životu. Podobné bytové domy jsou třeba na Veveří, kde je však situace úplně jiná. Místo aut jsou před domy předzahrádky, na kterých to žije. Pokud jsou ulice přívětivé, může to motivovat podnikatele, aby tam otevřeli třeba kavárnu nebo nějaký jiný podnik," zdůraznil urbanista.

S tím souhlasí i brněnský analytik Michal Kozub. Lokalita má podle něj velkou budoucnost. Výhodou je její snadná dostupnost do centra města. „Oblast už sice nemá tak nelichotivou nálepku vyloučené lokality, ale pořád ještě není dost atraktivní. Zlepšení nastartuje zájem malých a větších podnikatelů. Je tedy možné očekávat, že se v budoucnu zvýší i v současnosti nízké nájmy," poznamenal Kozub.

Stejně jako ve všech dříve opravených domech i v tom posledním na adrese Francouzská 42 na pořádek dohlédne domovník. Ti se podle sociální pracovníka z romského střediska Drom Filipa Fuchse osvědčili. „Vybavuji si totiž jiný projekt, kdy město v Bratislavské nabídlo lidem holobyty. Protože na ně však nikdo nedohlížel, brzy byly poničené," vzpomněl Fuchs.

Otázku bydlení se svými klienty řeší často. Větší nabídku městských bytů vítá. „Je to pro ně lepší varianta než předražené a zanedbané ubytovny," dodal.

Ukázat lepší tvář brněnského Bronxu se už několik let snaží také organizátoři pouličního festivalu Ghettofest. Ten letos přilákal i studentku Lenku Macourkovou. „Moc často na Bratislavskou ulici a do jejího okolí nechodím. Sama nemám žádnou negativní zkušenost, ale vím, že mezi lidmi to není oblíbená oblast. Díky festivalu jsem si ovšem rozšířila obzory a ještě jsem se dobře pobavila," řekla.

Jedenáctka opravených městských bytových domů je určená pro sociálně slabé rodiny. Kromě toho město chystá i nové startovací byty pro mladé rodiny.