Obnovu zaplatí dotace Evropské unie. „Dostali jsme asi šest a půl milionu korun. S odborníky teď řešíme, které prvky z původního parku znovu vrátit do života a které ne,“ uvedla starostka Nového Lískovce Jana Drápalová.

Park kdysi využívali pacienti tamního plicního sanatoria. „Po druhé světové válce o plochu nikdo nepečoval. Zmizela rozhledna, vodní prvky i kamenné stavby,“ popsala Drápalová. Lesopark dusí plevelné akáty a staré stromy hrozí vyvrácením. „Chodívají tam rodiny s dětmi nebo kondiční běžci. Chceme, aby tam bylo příjemně a bezpečno,“ řekla Drápalová. Nebezpečné stromy chce radnice vykácet a jejich dřevo použít při obnově parku. Návštěvníci se možná dočkají i nové rozhledny.

Lidem z Nového Lískovce se záměr radnice zamlouvá. „Myslím si, že je to dobrý nápad. Hlavně ta rozhledna by mě potěšila. Samozřejmě se ale musí brát ohledy na okolí, protože v okolí rostou vzácné koniklece a větší množství lidí by jim mohlo ublížit,“ uvedl obyvatel čtvrti Michal Reich.

Radní myslí na totéž. „V současnosti zkoumají odborníci, zda zvýšená návštěvnost nepoškodí rezervaci Kamenný vrch. V její blízkosti by totiž rozhledna mohla stát. Pokud ano, vybereme nějaké jiné místo,“ sdělila Drápalová.

MARKÉTA FORRÓ