Jezdci na historických kolech společně cestovali na prohlídku Technického muzea. Poté mezi sebou porovnali síly například v soutěžní jízdě elegance. „Zúčastnilo se přes čtyřicet cyklistů z celé České republiky,“ zmínila organizátorka akce a bývalá československá reprezentantka v dráhové cyklistice Iva Zajíčková.

Na kole z roku 1938 se divákům představil například Witold Lugowski z Těšan na Brněnsku. „Jedná se o francouzský model s dřevěnými blatníky a motorem. Když jsem jej koupil, bylo rezavé jako liška. Dal jsem mu nový lak, život a krásu. Lidé si tak mohou prohlédnout památku, na níž jezdili naši předkové,“ vyprávěl vášnivý sběratel.

Hosté mohli v parku obdivovat modely kol staré až dvě stě let. K nejstarším patřily dřevěné odrážecí drezíny, které v roce 1817 vynalezl Němec Karl Drais.

Kromě kol si prohlédli také historické cyklistické oblečení nebo brusle. „Rychlobruslení má s cyklistikou velkou souvislost. Dobrý rychlobruslař byl vždy i dobrý cyklista. V létě totiž dělávali cyklistiku jako doplňkový sport, což platilo i naopak,“ podotkla Zajíčková. Součástí programu byla i ukázka tréninku rychlobruslařů na suchu.