Brněnské biskupství tak chce po letech oživit tradici připomínání si Ježíšovy smrti. Pro některé kostely to znamená obnovení zvyku, o jehož zánik se postarala hektická moderní doba a totalitní režim. Zvony některých farností v centru však dosluhují nebo se dlouhodobě opravují.

„Tradiční páteční zvonění dnes zachovává jen menšina kostelů a to hlavně na vesnici. Biskupství jej chce obnovit ve všech brněnských kostelech, kde je to technicky možné,“ přiblížila tisková mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Nově se tak rozezní zvony kostelů v Žabovřeskách, Řečkovicích či v místech tradiční pouti křesťanů jako jsou Tuřany či Vranov u Brna. „Zvoníme již teď ráno a v poledne, pro nás páteční zvonění není žádný problém. Jen na automatickém systému nainstalujeme novou hodinu,“ říká farář nejmladšího kostela v Brně, moderního salesiánského chrámu v Žabovřeskách Josef Daněk.

Zvony některých kostelů v centru však již dosloužily nebo fara dlouho čeká na jejich opravu. Je to i případ svatého Tomáše na Moravském náměstí, jehož několik set let starý zvon je tak křehký, že by pravidelné zvonění nevydržel.

Tento pátek si také nepřipomene Ježíšovu oběť ani svatý Jakub. „Jediný zvon na elektriku, který máme, je již půl roku v opravě. Abychom rozhýbali zvon, který se ovládá manuálně, potřebujeme čtyři lidi. Na pátek odpoledne tolik lidí neseženu,“ tvrdí svatojakubský farář Václav Slouk.

Právě nedostatek „personálu“ stojí částečně za tím, že se zvyk pátečního zvonění postupně z měst vytratil. Druhým důvodem je netolerance minulého režimu k náboženským vyznáním. „Ve velkých městech jako Brno k přerušení došlo vlivem totalitního komunistického režimu, který jakoukoli formu duchovní činnosti striktně potlačoval,“ podotkla Jandlová.

Tradici pátečního zvonění stále uchovává katedrála na Petrově, svatý Michal na Dominikánském náměstí či zvon v kapucínském kostele svatého Kříže na Kapucínském náměstí.