Podobná je situace v Židlochovicích na Brněnsku. Tam je hladina vody těsně před třetím povodňovým stupněm, ale od páté hodiny odpolední dále nestoupá. „Do třetího stupně zbývá asi deset centimetrů. Průtok je asi 120 kubíků za sekundu. Ovšem podle sledování přítoků i zprávy hydrometeorolo­gického ústavu už nepředpokládáme, že se na tu trojku dostaneme. Hladina bude spíše už jen klesat,“ popsal situaci starosta Židlochovic Vlastimil Helma. Dodal, že kontrolu výšky hladiny i prosaku dělají každé čtyři hodiny. „U řeky se střídají i pracovníci úřadu, městští policisté a hasiči. Nechci situaci bagatelizovat, ale proti loňskému roku to není tak hrozné,“ doplnil Helma.

To potvrzují i hasiči. Ti vyjížděli nejčastěji na Hodonínsko, Blanensko a Znojemsko. „Všechny výjezdy se týkaly jen prosakování vody a hlavně uvolňování koryt řek od větví a nánosů, kde hrozilo nějaké nebezpečí,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Meteorologové navíc předpovídají, že do zítřejšího rána napadne tři až osm milimetrů deště. „Je to zhruba o polovinu méně než úhrn za včerejšek,“ upřesnila meteoroložka Ivana Záluská.

V Oslavanech voda nyní rychle klesá a vedení obce, tak mohlo zrušit pohotovost.

„Je tu slabý první povodňový stupeň. Celou noc tu naši dobrovolní hasiči drželi pohotovost, za což jim patří dík. Kolem deváté hodiny voda kulminovala, kousek pod druhým stupněm. Dále ale vše hlídáme,“ podotkl místostarosta Oslavan Svatopluk Staněk.

Podobné je to i ve Veverské Bítýšce. Situaci však stále vodohospodáři monitorují. „Platí zde ale stále druhý stupeň povodňové aktivity. Zatím, ale žádné vážnější problémy nemáme,“ uvedl tamní starosta Josef Mifek.

Meteorologové předpovídají, že do zítřejšího rána napadne 3-8 milimetrů deště. „Je to zhruba o polovinu méně než úhrn za včerejšek,“ upřesnila meteoroložka Ivana Záluská.

Sledujte s námi situaci na jižní Moravě:
- Blanensko
- Znojemsko
- Vyškovsko
- Břeclavsko
- Hodonínsko


Přečtěte si komentář editora Brněnského deníku Rovnost Jaroslava Sedláčka: Dobrý sluha a zlý pán

ON-LINE situace na vodních tocích jižní Moravy

19:05 - Většina řek na jihu Moravy se zklidňuje. V Podhradí nad Dyjí již voda klesla na 249 centimetrů, tedy pod hranici třetího povodňového stupně. Ten druhý zůstává i na stanicích na dolním toku Dyje na Břeclavsku. Druhý povodňový stupeň byl také na vodoměrech na Svratce, kde v Židlochovicích kulminovala řeka ve večerních hodinách, na Moravě a na Jihlavě v Ivančicích. Situace se zklidňuje.

18:45 - Brněnsko/ - Horní úseky toků Hané, které vystoupaly do stoosmicentimetrové výše, by se podle dispečera Povodí Moravy Radomíra Prudka měly postupně uklidňovat, protože srážky jsou v tuto dobu minimální.

18:27 - Blanensko, Horní Poříčí/ Druhý stupeň povodňové aktivity stále platí v obcích Horní a Prostřední Poříčí na Letovicku. „Hladina Křetínky je teď sice na devadesáti centimetrech ale začíná znovu pršet. Řeku budeme hlídat a průběžně kontrolovat stav vody,“ řekla starostka Horního Poříčí Marcela Kobylková.

17:14 - Blanensko, Lhota Rapotina/ Silnice ze Lhoty Rapotiny do Obory na Blanensku zůstane uzavřená minimálně do sobotního dne. Voda z řeky Svitavy se rozlila až na vozovku a stále znemožňuje bezpečný průjezd. „Uvidíme jaká bude situace zítra ráno a podle toho se rozhodneme, co bude dál,“ řekla Eva Zouharová ze správy a údržby silnic.

16:41 - Blanensko/ Na říčce Křetínce dnes opadla voda o třicet centimetrů a stále klesá. Pod letovickou přehradou se průtok vody ustálil a vodohospodáři odvolali první stupeň povodňové aktivity.

16:33 - Znojemsko, Podhradí nad Dyjí/ Ve čtyři hodiny odpoledne průtok v Dyji pomalu klesal. Z ranních sto pětačtyřiceti a odpoledních sto osmatřicet. „Jen pokud by průtok Dyjí přesáhl hodnotu dvou set kubíků vody za vteřinu, hrozilo by rozlití řeky i do domů a sklepů. Teď ale voda malinko klesá, takže je klid,“ uvedl starosta Podhradí nad Dyjí Petr Čálek.

16:28 - Brněnsko/ Horší je situace v Židlochovicích, kde je hladina vody těsně před třetím povodňovým stupněm. „Zbývá nám asi deset centimetrů. Průtok je asi 120 kubíků za sekundu. Ovšem podle sledování přítoků i zprávy hydrometeorologického ústavu už nepředpokládáme, že se na tu trojku dostaneme. Spíše hladina bude už jen klesat,“ popsal situaci starosta Židlochovic Vlastimil Helma. Dodal, že kontrolu výšky hladiny i prosaku dělají každé čtyři hodiny. „U řeky se střídají i pracovníci úřadu, městští policisté a hasiči. Nechci situaci bagatelizovat, ale proti loňskému roku to není tak hrozné,“ doplnil Helma.

16:25 - Brněnsko/ V Oslavanech voda nyní rychle klesá a vedení obce, tak mohlo zrušit pohotovost. „Je tu slabý první povodňový stupeň. Celou noc tu naši dobrovolní hasiči drželi pohotovost, za což jim patří velký dík. Kolem deváté hodiny voda kulminovala kousek pod druhým stupněm. Dále ale vše hlídáme,“ podotkl místostarosta Oslavan Svatopluk Staněk.

16:21 - Hodonínsko/ Přesto že meteorologové očekávají o víkendu ještě déšť, jeho intenzita by se měla během soboty a neděle snižovat. V sobotu by měl být celkový úhrn srážek dva až pět milimetrů, v neděli už pouze do jednoho milimetru.

16:12 - Vyškovsko/ Řeka Haná na Vyškovsku vystoupala na sto osm centimetrů. Jde o setrvalý stav hladiny, voda zatím dále nestoupá. Pracovníci Povodí Moravy nepředpokládají, že by až do rána dosáhla druhého stupně.

15:41 - Břeclavsko/ Také Přibice hlásí v pátek odpoledne mírný nárůst hladiny. Co hodina, to centimetr. Starosta František Stankovič s napětím celou situaci sleduje a snaží se zachránit místní čističku. Podle něj by vše velmi zkomplikoval vytrvalý déšť. „Právě jsme dokončili kontrolu čističky, no a stále čerpáme a čerpáme. Zatím to zvládáme, jak dlouho ještě budeme, to nevím. Jakmile nám to ale přeteče přes hráz neuděláme vůbec nic. Máme z toho těžkou hlavu, v minulosti už se nám to tu několikrát vyplavilo,“ uvedl starosta.

15:33 - Brněnsko/ Při kontrolách stavu řeku Svratky zjistili strážníci, že jedno ze zaparkovaných vozidel u chaty v Jundrově musí aktuálně z místa pryč, a proto kontaktovali majitele vozu. Jednalo se totiž o zahradu u chaty v záplavové oblasti. Šestapadesátiletý muž si v Optátově ulici na zahradě zaparkoval osobní motorové vozidlo, které by v případě vzedmutí hladiny řeky Svratky ohrozilo provozními kapalinami životní prostředí. Byl na tuto možnost, v případě zvýšení průtoku strážníky upozorněn, vozidlo přeparkoval na vrchní část zahrady.

15:23 - Brněnsko/ Ve Veverské Bítýšce na Brněnsku voda pomalu klesá. Situaci ale stále zástupci obce monitorují. „Platí zde pořád druhý stupeň povodňové aktivity. Zatím, ale žádné vážnější problémy nemáme,“ uvedl tamní starosta Josef Mifek.

15:14 - Hodonínsko, Rohatec/ Aktuální situaci zjišťoval krátce po poledni na břehu řeky Moravy starosta Rohatce Miroslav Králík. „Měli jsme ráno povodňovou komisi, na které jsem hasičům uložil povinnost monitorovat vývoj. Podle stavu bychom přikročili k opatřením,“ řekl starosta. Obavy ze záplav, s nimiž mají v obci trpké zkušenosti, už postihli i obyvatele Rohatce.

14:49 - Břeclavsko/ Po druhé hodině odpoledne zaznamenala lanžhotská stanice mírný vzestup hladiny, ale pouze o několik centimetrů. I když Lanžhotu chybí do třetího povodňového stupně necelých čtyřicet centimetrů, starosta Hrnčíř zůstává v klidu. „Byl jsem se podívat na situaci osobně, Morava je pevně ve svém korytu a hráze drží. Zatím nám nehrozí vůbec žádné nebezpečí, je tam ještě skoro dvoumetrová rezerva. Samozřejmě se to může velice rychle změnit, například kdyby začalo o víkendu více pršet. Jinak ale nárůst do třetího povodňového stupně neočekáváme,“ objasnil.

14:44 - Brněnsko/ Klesá i vodu řeky Balinky v Balinách, v současnosti je na sto třiceti šesti centimetrech, což znamená první stupeň povodňové aktivity. Hladina se snižuje průměrnou rychlostí tři centimetry za hodinu.

14:26 - Brněnsko/ Svratka v Dalečíně klesá, její hladina se dostala o jeden centimetr pod hranici sto padesáti centimetrů, která znamená druhý povodňový stupeň aktivity. Platí tak pouze stupeň první, tedy bdělost.

13:44 - Blanensko/ V Punkevních jeskyních na Blanensku měli dnes také plno práce s velkou vodou. Správa jeskyní dnes zrušila prohlídky turistů. „Vodu v podzemí jsme regulovali zvýšeným odpuštěním přes stavidlo. V jeskyních je teď spousta bláta. Prohlídky na dnešní den proto rušíme. Jak to bude o víkendu zatím ještě není jisté. Stejně jako to, kdy se po jeskyních lidé opět projedou na lodičkách, řekl Hynek Pavelka z Punkevních jeskyní.

13:43 - Brněnsko/ Hladina Svitavy v Bílovicích nad Svitavou už by se zvedat neměla. Potvrdil to místostarosta Bílovic Arnošť Huňář. "Druhý stupeň povodňové aktivity u nás platil jen krátce, v současnosti řeka klesá, situaci máme pod kontrolou," potvrdil Huňář.

13:39 - Hodonínsko-Rohatec/ S napětím chodí od rána sledovat koryto řeky Moravy také obyvatelé Rohatce na Hodonínsku. Lidé tu mají velmi nepříjemné zkušenosti z předchozích let. „Louky jsou už dost podmáčené. Pokud stoupne hladina podzemní vody, mohlo by dojít k zaplavení některých sklepů,“ upozornil starosta Rohatce Miroslav Králík. Ten dnes ráno osobně objel rodinné domky v krizové lokalitě a přesvědčil se, že koryto řeky Moravy má ještě dostatečnou kapacitu k pojmutí vody z tajícího sněhu. „Zatím nemám zprávy, že by někde došlo k zaplavení sklepů. Situaci ale na můj popud monitorují hasiči,“ uklidnil starosta Králík.

13:27 - Brněnsko/ Hladina Svratky ve Veverské Bítýšce dál klesá, průměrnou rychlostí kolem centimetru za hodinu. Momentálně je vysoká dvě stě šedesát tři centimetrů. Průtok se nepatrně snížil na osmdesát tři kubíků za vteřinu.

14:24 - Vyškovsko/ Na Opatovické přehradě na Vyškovsku mají hrázní stav bdělosti. Přehrada je stále zařazená do prvního stupně na přítoku. "Odpouštíme dva kubíky a šest set litrů, což znamená zvýšený průtok," řekl Radomír Prudek, dispečer povodí Moravy.

13:19 - Znojemsko/ V klidu zatím sledují situaci na Dyji v Hevlíně, který byl před třemi lety částečně pod vodou. „U nás je první povodňový stupeň, který nás nijak neohrožuje. Pokud by z Vranova snad šlo víc vody, máme zhruba den na přípravy,“ uvedl místostarosta Hevlína Jiří Dohnal. Kolem Hevlína dosud stojí provizorní hráze, které místní postavili před třemi lety právě kvůli jarní povodni. „Pokud by to bylo nutné, opravíme místa, kde jsou například průjezdy na pole, jinak jsou hráze připravené,“ dodal místostarosta.

13:17 - Břeclavsko/ Nárůst hladiny vodohospodáři očekávají ještě během dne a večera. Pak by se mělo ale výrazně ochladit, takže zbytky sněhu ve výše položených oblastech by měly přestat tát. Podle mluvčího Povodí Moravy Milana Blažka meteorologové předpokládají, že by přes sobotu a neděli nemělo pršet.

12:45 - Moravský Písek/ Zvyšující se hladina řeky Moravy nutí k ostražitosti především obce, kterými řeka protéká. Jednou z nich je i Moravský Písek, který trpěl hlavně při záplavách v roce 1997. „Ráno jsem volal do Veselí nad Moravou, kde se včera sešla povodňová komise. Předseda mě informoval o tom, že předpokládaný průtok v Moravském Písku je 340 kubíků za vteřinu. Vybřežení ale nastává až při 645ti kubících za vteřinu. Zatím tedy nemáme žádné obavy,“ uvedl starosta Moravského Písku Jan Tihlařík.

12:38 - Břeclavsko/ Hladina řeky Dyje se na Nových Mlýnech ustálila zhruba na pět set sedmdesáti centimetrech. Stanice Lanžhot hlásí setrvalý stav zhruba na čtyři sta šedesáti centimetrech.

12:24 - Břeclavsko/ Velké starosti dělá stoupající hladina řeky Jihlavy v Přibicích. Od pátku tam platí druhý povodňový stupeň. Podle starosty Františka Stankoviče jsou čerpadla na čističce v plném provozu, ovšem nárůst vody už o dvacet centimetrů by pro ně mohl být kritický. „V takovém případě hrozí přetopení čističky. Voda nám pak nadělá velké škody. Veškerá opatření, které jsme mohli učinit, jsme už udělali,“ vysvětlil Stankovič. Lidé v Přibicích tedy pouze doufají, že přestane pršet a hladina Jihlavy nebude dál narůstat. V opačném případě hrozí, že jejich čistička skončí pod vodou.

12:13 - Brněnsko/ Pětaosmdesátiletý obyvatel Veverské Bítýšky Rudolf Urbánek, který v obci bydlí více než padesát let, se nenechává vyvést z míry. "Za dva dny sice stoupla voda o osmdesát centimetrů, na vodu ale ještě pořád máme dost míst. Takže jsme zatím v klidu," řekl Urbánek. Na Svratce ve Veverské Bítýšce stále platí druhý stupeň povodňové aktivity. Hladina řeky je dvě stě šedesát pět centimetrů a pomalu klesá.

12:09 - Brněnsko/ Řeka Jihlava v Ivančicích dál pomalu stoupá. V současnosti platí druhý povodňový stav, hladina má tři sta čtyřicet pět centimetrů. Průtok je sto čtyři kubíků za vteřinu.

12:07 - Brněnsko/ Hladina Svitavy v Bílovicích nad Svitavou klesla pod dvě stě sedmdesát centimetrů. Znamená to, že druhý povodňový stupeň aktivity pominul a vodohospodáři znovu vyhlásili stupeň první, tedy stav bdělosti.

11:43 - Vyškovsko/ Zatímco mnozí lidé sledují stoupající hladiny potoků a řek s obavami, vodohospodáři mají radost. "Mohlo by dojít k obohacení podzemních vodních rezervoárů," těší se ředitel firmy Vodovody a kanalizace Vyškov Vladimír Kramář. Podle něho na Vyškovsku nejsou kvůli vyšším hladinám vody ohrožené žádné studny ani jiné zdroje pitné vody.

11:36 - Blanensko/ Lhota Rapotina. Mezi obcemi Lhotou Rapotinou a Oborou na Blanensku vystoupila řeka Svitava z koryta a zaplavila silnici. Silničáři tento úsek uzavřeli. Do Obory se nyní řidiči dostanou přes Skalici a Jabloňany. „Řeka se vylila z železničním přejezdem. Na silnici je asi třicet centimetrů vody. Na Křetínce už ale hladina vody klesá, takže by se situace měla zlepšit,“ řekl starosta Lhoty Rapotiny Josef Musil.

11:35 - Znojemsko/ U Hotelu Zátiší v Podhradí nad Dyjí jen bezmocně postává i jeho majitel Milan Preis. Právě jeho nemovitost byla v roce 2006 nejvíce postižena povodní z celé vesnice. I teď už hladina vody hučí venku o metr výš, než je podlaha jeho sklepa. Přestože dům nedávno zabezpečil hydroizolací, zřejmě mikroskopickou puklinou mu voda do sklepa prosakuje. „Co mám dělat. Jen stát a všechno sledovat. Lopatou tu vodu od svého domu nevyženu. Nezbývá mi než doufat, že už voda výš nestoupne,“ řekl Milan Preis.

11:31 - Znojemsko/ Už zhruba od páté hodiny ranní kulminuje voda v Podhradí nad Dyjí. Stupeň ohrožení tu platí od jedné hodiny po půlnoci, hladina vody je okolo deseti centimetrů nad hranicí třetího povodňového stupně. Místní lidé tak jen rezignovaně sledují valící se masy vody. Ta se zatím vylila z koryta jen na louce a do zahrádek před vesnicí.

11:21 - Brněnsko/ Místostarosta Bílovic nad Svitavou Arnošt Huňář uvedl, že hladina Svitavy se pravděpodobně ještě o několik centimetrů zvedne. "Máme nachystané pytle s pískem, ale ty použijeme až v případě vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity. Zatím situaci monitorujeme, jsme v kontaktu s brněnskou městskou částí Maloměřice - Obřany a městem Šlapanice. Spolupracujeme také s Povodím Moravy, situace ale zatím není nijak vážná," upřesnil místostarosta Huňář.

11:03 - Brněnsko/ V Bílovicích nad Svitavou vyhlásili druhý povodňový stupeň aktivity. Svitava tam dosáhla hladiny dvě stě sedmdesát jedna centimetrů. Průtok je téměř padesát kubíků za sekundu.

10:48 - Podhradí nad Dyjí/ Mírně nad hranicí třetího povodňového stupně kulminuje v pátek ráno Dyje v Podhradí nad Dyjí. Řekou po deváté hodině ranní protékalo sto čtyřiačtyřicet kubíků vody za vteřinu, hladina dosahoval deset centimetrů nad hranici stupně ohrožení, který v Podhradí činí dva a půl metru.

10:28 - Brněnsko/ Přestože do nádrže Nové Mlýny na rozhraní Brněnska, Znojemska a Břeclavska míří spousta vody jak z Dyje, tak z Jihlavy a Svratky, vodohospodářům se daří od včerejší třetí hodiny odpolední držet hladinu ve výšce okolo 570 centimetrů. Třetí SPA je zde od 642 cm.

10:26 - Blanensko, Prostřední Poříčí/ V obci na Blanensku dosáhla řeka Křetínka svého maxima za tento týden (na fotografii). Vodní hladina tam o půlnoci vystoupala do výšky 123 cm. „Již včera byl na Křetínce druhý stupeň povodňové aktivity. Ale od ranních hodinách už hladina říčky klesá,“ řekl Marek Viskot z Povodí Moravy.

10:25 - Brněnsko/ Z Vírské přehrady opět teče přes dvacet kubíků vody za vteřinu. Hladina Svratky ve Veverské Bítýšce proto mírně stoupá. O půl desáté měla 269 centimetrů (třetí stupeň povodňové aktivity je zde 300 cm). Prudce se zvyšuje hladina Svitavy na sever od Brna. V Bílovicích nad Svitavou se hladina za poslední tři hodiny zvedla o dvacet centimetrů, průtok se od včerejška téměř zdvojnásobil. Svitava má v Bílovicích 266 cm, do druhého stupně povodňové aktivity jí zbývají jen čtyři centimetry.

10:24
-Strážnice/ Hasiči společně s povodím Moravy zasahovali v noci ze čtvrtka na pátek ve Strážnici. Z koryta se vylila řeka Velička a voda se dostala až do areálu několika firem. Ještě předtím vyrážely záchranné sbory do Filipovského údolí, kde se voda objevila v tamním rekreačním středisku.

10:06
- Vyškovsko/ Na Vyškovsku nebyla sněhová pokrývka tak veliká jako v sousedních okresech. Poslední zbytky zbývají jen v nejvyšších polohách Drahanské vrchoviny. Přesto jsou kvůli tání a vytrvalému drobnému dešti radnice v pohotovosti. „Řeku Litavu sledujeme. Zatím je bez problémů. V případě potíží ihned budeme informovat obyvatele například na městských webových stránkách,“ řekl tajemník bučovické radnice Jiří Frolec.

09:45
- Brněnsko/ Také v Ivančicích se povodňová vlna řeky Jihlavy "uklidňuje". Hladina řeky zde kulminovala v šest hodin ráno na 340 centimetrech, od té doby se nezvyšuje. Aby dosáhla třetího stupně povodňové aktivity, musela by mít 380 cm.

09:43
- Brněnsko/ Vodohospodáři začali během noci zadržovat víc vody v údolních nádržích (zejména na Vírské přehradě). Díky tomu hladina Svratky nad Brněnskou přehradou nestoupá.

09:29
- Brněnsko/ Meteorologové předpovídají, že do zítřejšího rána napadne 3 - 8 milimetrů deště. "Je to zhruba o polovinu méně než úhrn za včerejšek," upřesnila meteoroložka Ivana Záluská.

09:08
- Brněnsko/ Vodní toky na území města Brna již kontrolují také strážníci. "Již v nočních hodinách byla strážníky kontrolována například městská část Obřany," upřesnila mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková. Strážníci sledují také řeku Svratku. Strážníci také varují před vstupem na kru, která se odtrhla od břehů Brněnské přehrady. "V žádném případě na ni nikdo nesmí vstupovat, je to velmi nebezpečné," dodala Kapitančiková.

08:52
- Brněnsko/ Hladina řeky Balinky v Balinách je stále na druhém stupni povodňové aktivity, má výšku sto padesát sedm centimetrů. Průtok se však snížil na šestnáct a půl kubíků a hladina klesá

08:29
- Brněnsko/ Řeka Jihlava v Ivančicích dosáhla hladiny tři sta čtyřicet centimetrů, průtok vody je tam sto kubíků.

08:24
- Brněnsko/ Svratka v Židlochovicích má tři sta pět centimetrů, tedy také druhý stupeň povodňové aktivity.

08:13
- Brněnsko/ Hladina řeky Svratky ve Veverské Bítýšce má dvě stě šedesát osm centimetrů, platí tedy druhý stupeň povodňové aktivity.

08:03
- Brněnsko/ Na jižní Moravě nadále platí jeden třetí stupeň povodňové aktivity a to na řece Dyji v Podhradí. Podle vodohospodářů však hladina řeky stoupá už jen mírně. Stav ostatních řek v regionu je spíše stagnující, v současnosti žádný další velký nárůst hladiny nehrozí. Přítok do Brněnské přehrady je pětaosmdesát kubíků, vodohospodáři odpouští šedesát.

AKTUÁLNÍ DĚNÍ NA VODNÍCH TOCÍCH JIŽNÍ MORAVY
#nahled|https://g.denik.cz/50/cf/povodi_moravy_stav_01_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/cf/povodi_moravy_stav_01.jpg|Stav vody a průtoky na vodních tocích v pátek.#
Stav řeky Svratky ve Veverské Bítýšce na Brněnsku
#nahled|https://g.denik.cz/50/5e/povodi_moravy_vir_01_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/5e/povodi_moravy_vir_01.jpg|Stav řeky Svratky u Veverské Bítýšky v pátek.#
Stav řeky Jihlavy v Ivančicích na Brněnsku
#nahled|https://g.denik.cz/50/8b/voda_02_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/8b/voda_02.jpg|Stav řeky Jihlavy v Ivančicích na Brněnsku v pátek.#
Stav řeky Dyje v Podhradí na Znojemsku
#nahled|https://g.denik.cz/50/e7/podhradi_voda_03_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/e7/podhradi_voda_03.jpg|Stav řeky Dyje v Podhradí nad Dyjí na Znojemsku.#

Jaké rozlišujeme stupně povodňové aktivity (SPA):
1. SPA = BDĚLOST
nastává při nebezpečí povodně a zaniká, pominou-li příčiny takového nebezpečí,
za stav bdělosti se pokládá rovněž situace takto označená předpovědní povodňovou službou,
při 1. SPA ještě nedochází k vybředení toku a jeho rozlivům, a tedy ani k hmotným škodám na majetku.
2. SPA = POHOTOVOST
vyhlašuje jej příslušný povodňový orgán, když nebezpečí povodně přerůstá v povodeň a v době povodně, kdy však ještě nedochází k větším rozlivům a škodám mimo koryto,
při 2. SPA již dochází k prvním rozlivům, které však nepáchají větší škody na majetku,
dochází většinou k zaplavování příbřežních luk a porostů,
aktivují se povodňové orgány a další složky povodňové služby.
3. SPA = OHROŽENÍ
vyhlašuje příslušný povodňový orgán v době povodně při bezprostředním nebezpečí nebo při vzniku větších škod, ohrožení majetku a životů v záplavovém území,
při 3. SPA dochází k zaplavování měst a obcí, a proto se provádějí zabezpečovací či záchranné práce.

Další informace naleznete zde:
- Koryto řeky Moravy se plní. Voda stále stoupá
-Prostřední Poříčí hlásí druhý stupeň povodňové aktivity
- Hladiny řek na Blanensku stoupají
- Podhradí nad Dyjí: Vodohospodáři vyhlásili třetí povodňový stupeň
- Řeky stoupají: 2. povodňový stupeň už i ve Veverské Bítýšce a Ivančicích
- Kvůli vytrvalému dešti jsou radnice v pohotovosti
- Hladina Dyje stoupá, Břeclavsku hrozí i Morava