Na většině území Jihomoravského kraje platí vysoký stupeň výstrahy. Konkrétně se jedná o Znojemsko, Břeclavsko, Hodonínsko, Brno a Brněnsko kromě Tišnovska a menší část Vyškovska

Odborníci očekávají, že bude první den nového týdne jasno až polojasno, odpoledne a večer se mohou při zvětšené oblačnosti ojediněle vyskytnout přeháňky nebo bouřky. Vítr bude jen slabý do čtyř metrů za sekundu. Vysoké teploty zůstanou i v dalších dnech. „V úterý budou podle předpovědi nejvyšší denní teploty jednatřicet až čtyřiatřicet stupňů Celsia," vyčíslil Peter Hruška z jihomoravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejohroženější skupinou jsou důchodci a chronicky nemocní lidé. Těm mohou podle záchranářů vysoké teploty způsobit i infarkt či zástavu oběhu. „Kolabovat z horka však mohou i mladí a zdraví lidé, v některých případech jsou za to částečně zodpovědní. Například při jízdě na kole, kdy přeceňují svoje síly a celé hodiny jsou vystaveni přímému slunci a nedodržují pravidelný pitný režim. Pak zkolabují a potřebují naši pomoc," řekla při předešlé vlně veder mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Nabádala také, aby rodiče důsledně kontrolovali, aby jejich děti dostatečně pily. „Chci také apelovat na to, aby je rodiče ani na chvíli nenechali samotné ve vyhřátém autě, to je opravdu velmi nebezpečné," zdůraznila Bothová.