Řekne-li se střed města, vybaví se lavičky pod stromem, fontánka, kavárny a obchodní pasáž. Obyvatelé Rajhradu na Brněnsku se ale rozpomenou na stánky s levným oblečením, štěrkové parkoviště a pár dřevěných budek. Sen o centru, jak má být, slibuje město splnit do dvou let. Prostor naproti radnici se má proměnit v náměstí s nákupním centrem. Střed města osvěží desítky nových stromů.

„Rajhrad potřebuje opravdový střed města, více zeleně a pořádnou prodejnu potravin. To byly hlavní požadavky pro autory studie centra města,“ upozornil starosta Rajhradu František Ondráček. „Teď tam jsou stánkaři se záhadným sortimentem, nemůžu se na to ani podívat,“ mračí se Ondráček.

Zbourají tři domky

Kromě stánků je na místě budoucího náměstí parkoviště a pár starých domků. „Tři jsou v majetku města, ty zbouráme. Jeden musíme vykoupit. Zmizí i budky, ve kterých byl obchod a pekárna. Ty přesuneme jinam a na jejich místě vznikne park,“ vysvětlil Ondráček. S projektem je spokojený i opoziční zastupitel Tomáš Soukal. „Náměstí se mi líbí, bude do Rajhradu zapadat,“ chválí studii.

Město nyní připravuje projekt pro územní rozhodnutí. „Do jara ho chceme mít a v příštím roce bychom začali stavět. Máme už i dva investory, kteří mají zájem se na tom podílet. Za dva roky už se lidé snad budou procházet po novém náměstí,“ doufá starosta. To by ocenila i Miriam Šmajsová z Rajhradu. Místní obchody jsou podle ní drahé, pro ovoce a zeleninu radši jezdí do nákupních center. „Takhle bych nemusela. A hlavně to bude vypadat lépe. Vždyť tohle má být centrum? Jen se podívejte, jak to vypadá,“ trpce se usmívá a ukazuje směrem ke stánkům s vlajícími nočními košilemi. Jediné, co se jí na současném jádru města zamlouvá, je velké parkoviště. To se po přestavbě přemístí pod obchodní dům a za něj. „V podzemí bude pětatřicet míst a nahoře je dalších dvaadvacet,“ upřesnil autor urbanistické studie Martin Habina.

Parkoviště i domky

V jednom patře obchodního centra bude supermarket, v dalších jiné obchody a služby. Možnost koupit si pěkné boty by ocenila Marie Buchtová z nedalekých Holasic. „Nejen potraviny tady chybí. Obchod s pěkným oblečením a obuví by tady být měl,“ myslí si. Rajhrad totiž v příštích letech očekává příliv nových obyvatel. „Soukromý investor staví nedaleko centra více než tři sta bytů. Také se staví desítky rodinných domků. V pěti letech do města přibude víc než tisíc lidí,“ počítá starosta Rajhradu.

Úkolem pro autory studie centra města bylo i umístění zeleně do nevlídného centra. „Stromořadí jsou v Rajhradu výrazným prvkem. Ve středu města je však úplná díra. Proto vysadíme ve středu města téměř padesát stromů, a propojíme ho tak se zbytkem Rajhradu,“ vysvětlil Habina. Proto navrhuje takové druhy stromů, které už ve městě rostou. „Hlavně okrasné višně, borovici černou a také smrky,“ upřesnil architekt.