Čertova rokle vznikla v šedesátých letech minulého století v místech bývalého vojenského cvičiště. „S lesoparkem počítala tehdejší architektonická studie sídliště. To tvoří okružní hlavní silnice, z níž směřují paprskovitě menší ulice do jejího středu, v němž se park nachází," vysvětlil předseda občanského sdružení Ježkova Martin Maleček. Sdružení se postaralo o nedávnou obnovu rokle.
Podle Malečka ale hrozilo, že park nikdy nevznikne. „Existovaly návrhy, podle kterých měla být původní strž zasypaná. Naštěstí vedení města od nich v době vzniku sídliště upustilo a dalo přednost projektu lesoparku uprostřed zástavby," sdělil předseda.
Mezi paneláky tak vznikla asi sedm set metrů dlouhá zalesněná rokle, kterou vede několik cest. Tvoří ji jak původní porost, který se časem rozrůstal, tak nově vysázená zeleň. V minulosti se však rokle stávala častým útočištěm podivných existencí. To pravděpodobně stojí i za současným názvem parku Čertova rokle. „Dětem jsme říkali, ať se jí raději vyhýbají, že tam bydlí pekelníci. Stejně nás ale neposlouchaly a chodily si tam hrát. Přitom po setmění jsme tam měli strach i my dospělí. Nefungovalo osvětlení a nikdo se necítil moc bezpečně," vzpomíná na nedávnou minulost parku Tomáš Řezanina, který se na Lesnou přistěhoval v devadesátých letech.
Teď je podle něho situace mnohem lepší. „Zdejší obyvatelé se nedávno postarali o obnovu celého území. Přes den i večer je rokle plná dětí i starších lidí, kteří tam odpočívají," uvedl Řezanina, který do parku chodí na procházky se psem.
Několikrát se tam setkal i s houbaři. „Nevím ale, jestli něco našli. Já houby nesbírám," podotkl muž.
Za současnou podobou parku stojí především lidé ze sdružení Ježkova. „Projekt jeho obnovy jsme vzali na sebe. Podařilo se nám získat dotaci z Evropské unie a za přispění radnice jsme rokli upravili," uvedl předseda sdružení Maleček.
Od roku 2011 proto návštěvníci parku využívají například několik dětských hřišť s různými atrakcemi nebo víceúčelové sportoviště. „V blízkosti cest vznikly nové odpadkové koše a lavičky s několika stoly, u kterých se mohou lidé občerstvit," sdělil Maleček.
Součástí rokle je také přírodní amfiteátr. „Zajistili jsme jej proti sesuvu. V minulosti se v něm konala řada koncertů, vystupovaly tam třeba kapely Spirituál kvintet nebo Brontosauři. Tuto tradici chceme obnovit, loni se tam odehrál například divadelní festival," doplnil předseda občanského sdružení Ježkova.
O další zatraktivnění Čertovy rokle má zájem i radnice městské části Brno-sever, na jejímž území se sídliště nachází. „Uvažujeme například o stavbě dalších atrakcí pro děti nebo takzvaného barbecue pointu, kde by si lidé mohli grilovat potraviny," sdělila starostka městské části Sabina Tomíšková.
čertova rokle
Park o rozloze asi dvanácti hektarů vznikl při stavbě sídliště Lesná v šedesátých letech minulého století.
Žije v něm mnoho druhů zvířat, například ježci, lasice nebo divocí králíci.
Svůj domov v něm našlo také několik desítek druhů ptáků.
V roce 2011 park obnovilo občanské sdružení Ježkova.
Jeho součástí je například několik dětských hřišť nebo víceúčelové sportoviště.
K pořádání různých kulturních akcí slouží přírodní amfiteátr.
Park je přístupný se psy na vodítku.