„Chceme amatérským cyklistům nabídnout možnost závodit, změřit si čas a zkusit obstát v konkurenci dalších cyklistů. Protože je ale u nás málo takových závodů, přitahuje mulda i sportovce, kteří normálně trénují a účastní se profesionálních závodů,“ řekl o brněnském klání jeho hlavní organizátor Zdeněk Bartoš.
Profesionalizaci závodu se však organizátoři snaží zabránit. Chtějí ho zachovat pro všechny, kdo mají chuť změřit své síly s ostatními. „Nemáme ceny pro vítěze, takže sem nikdo nemůže jezdit proto, aby něco dostal. Ti nejlepší dostanou jen diplom a ceny se losují v tombole. Kdokoliv tedy může vyhrát cenu,“ uvedl Bartoš.
Na Soběčiské muldě může závodit opravdu každý. Na čtyřech různých okruzích postupně startují všechny věkové kategorie, od čtyřletých dětí po dospělé. Ti nejmladší jezdí po rovině na malém okruhu, zkušenější čeká jízda lesy v okolí Soběšic.
Děti a jejich rodiče patří mezi nejhorlivější soutěžící. Do kategorie od čtyř do pěti let se letos přihlásilo jedenapadesát chlapců. Plno bylo i na startu starších dětí. „Chceme, aby si děti zasportovaly. Nemusejí vyhrát, hlavně ať si to vyzkouší,“ vysvětlila své důvody jedna z maminek Kateřina Čuhelová. Její syn přitom netrpělivě popojížděl vedle ní. „Teprve pojedu a těším se na to. Trénoval jsem,“ řekl malý závodník Jakub Čuhel.
Mezi hlavní kategorie závodu patří trasy na patnáct a třicet kilometrů. Letos na ně vyjelo 250 závodníků. „Třicetikilometrová trasa kopíruje trať Českého poháru horských kol z roku 1996, který Kateřina Neumannová vyhrála s časem hodina a třicet minut. Každoročně tu její čas překoná asi dvacet závodníkům,“ řekl Bartoš.
„Na trati všichni závodíme naplno, přesto stále jezdím hlavně pro zábavu,“ uvedl Brňan Jiří Štencl.