Brzy ožije také ikonická kašna Parnas na Zelném trhu. „Spustíme ji po údržbě začátkem příštího týdne,“ informovala mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Tato radnice spravuje kromě Parnasu dalších šest kašen, kromě jiných na Moravském náměstí, v parku na Rooseveltově nebo na náměstí 28. října.

Ilustrační foto.
V okolí centra Brna zmizí stovky parkovacích míst. Kvůli výměně rozvodů

Na správu vodních prvků vydají městské části každoročně desítky tisíc korun, velký podíl na výdajích tvoří nezbytný úklid. „Voda je občas znečištěná, lidé do kašen odhazují odpadky. Někdy stačí povrchové čištění, jindy je nutné vodu vypustit. To se naštěstí nestává často,“ dodala mluvčí.

Kvůli opravám zatím voda nezaplní kašnu na náměstí Svobody. „Už na ní nebyl téměř žádný izolační nátěr, musíme udělat nový. Určitě ji letos spustíme, ale později,“ vysvětlil Jozef Kasala. Je ředitel městské firmy Veřejná zeleň, která většinu vodních prvků v centru města udržuje.

Kašnu, která zůstávala od loňského jara suchá, po roce spustí odborná firma na náměstí u řečkovického kostela svatého Vavřince. „Měla by fungovat od května. Fontánu jsme spustili před čtrnácti lety a loni jsme začali řešit časté úniky vody. Firma proto musela celou kašnu odpojit a opravit,“ sdělil starosta Marek Viskot.

V Řečkovicích mají v následujících letech přibýt po rekonstrukcích dvě nová pítka. Jedno na Horáckém a druhé na Palackého náměstí.
Voda bude zanedlouho vyvěrat také na opraveném prostranství u zdravotního střediska v Kohoutovicích. „Vodní prvky byly součástí projektu na opravy, ale nemohli jsme je dokončit v zimě. Spustíme je ale určitě už letos. Budou první na našem území,“ sdělil starosta Petr Šafařík.

Kašny a fontány budou součástí i několika dalších projektů, o kterých už Brněnský deník Rovnost informoval. Například v Líšni vznikne v rokli brouzdaliště, vodní prvky ozdobí i nový park v Bieblově ulici.

Nová rozhledna, která má vzniknout na Židenickém kopci.
Krásnější výhled na Brno: na židenickém kopci vyroste desetimetrová rozhledna