Stavba stěny začala na konci června. Správa železnic původně předpokládala zahájení prací na přelomu dubna a května, nakonec se termín posunul. „Aktuálně dělníci vrtají piloty a betonují je. Práce potrvají čtyři měsíce, stěna by měla být hotová do 30. října,“ sdělila Deníku Rovnost mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Náklady jsou přes sedmnáct milionů korun.

Stěna dosáhne výšky šest metrů nad kolejí a na délku bude měřit 183 metrů.

Zloděj ukradl v Lomnici desítky počítačů a polovodiče.
Zloděj ukradl v Lomnici desítky počítačů. Také polovodiče za šest set tisíc

Po modernizaci a elektrifikaci trati z Hrušovan u Brna do Židlochovic od roku 2019 opět začaly po dlouhých letech do města zajíždět vlaky, ale úsek je stále pouze ve zkušebním provozu. Dodatečné měření totiž prokázalo překročení hlukových limitů, v nejexponovanějším místě o téměř deset decibel. Standardní protihlukové stěny se ukázaly jako nedostačující. Na vině je je činnost vzduchotechniky a souvisejícího technického vybavení na střechách vozů zmíněné vlakové soupravy.

Podle železničářů eliminace ruchu pomocí nové protihlukové stěny nepředstavuje optimální řešení. Do budoucna by uvítali systémové řešení. „Prozatím se řeší každá taková problematika individuálně, jedná se o specifické případy dané místními poměry," uvedla Friebová.

MICHAL HRABAL

BARBORA VOZKOVÁ