Velké tajnosti dělala se svými dvěma potomky samička vzácného vlka arktického, která v brněnské zoologické zahradě před nedávnem porodila dvě zdravá vlčata. Dokonce takové, že chovatelé neměli o vlčích dvojčatech až do minulého víkendu ani ponětí. Přitom už jim je asi měsíc.
„Věděli jsme, že je jedna z vlčic březí. Proto jsme jí vytvořili doupě, které ale odmítla a udělala si své vlastní jinde ve výběhu,“ popsal chování jedné ze dvou vlčích samiček ředitel zoo Martin Hovorka.
Od té doby se ve vlčím výběhu zdánlivě nedělo nic výjimečného. Chovatelé tak byli pořádně překvapení, když o víkendu z brlohu vylezl párek chundelatých vlčat. „Porodila skutečně utajeně. Ale vůbec to nevadí, je vidět, že výběh je udělaný skutečně dobře. Vlčice se tam může chovat stejně přirozeně jako v přírodě,“ neskrýval nadšení Hovorka. Podle něj může být vlčatům čtyři až pět týdnů.
K mláďatům se zatím nechystá veterinář ani ošetřovatel. Vypadají totiž úplně zdravě a mají se čile k světu. „Vůbec k nim nepůjdeme, necháváme je být. I k medvíďatům jsme šli až když jim bylo pět měsíců,“ uvedl Hovorka, podle kterého by vlčata mohla do zoo přilákat další návštěvníky.
Odchov vlka arktického je velmi výjimečná událost. Brněnské zoo se to teď povedlo dokonce poprvé ze všech zoologických zahrad v České republice.
Vlk arktický žije ve volné přírodě v Arktidě, kde přežívá v teplotách pod bodem mrazu, celé měsíce tráví v temnotě a dlouhé týdny vydrží bez potravy. Protože je v Arktidě potravy málo, když už se k nějaké dostane, spořádá ji celou. Zajíce například vlk arktický sežere i s kůží, chlupy, tukem a kostmi.
V expozici brněnské zoo teď žijí dvě samičky, jeden samec a dvě nově narozená mláďata. Brněnská expozice je jedním z nejkrásnějších výběhů vlků v Evropě. Otevřen byl v červnu 2004.