Zvlášť po natočení nehynoucí klasiky pod režijní taktovkou Věry Chytilové, po které tu zbyla třeba místní hospoda, kterou právě míjím.

Farma Bolka Polívky ožívá. Její panovník opět slaví narozeniny. Parkoviště přeplněné auty dává tušit, že letošní program bude opět pestrý. Vyšlo i počasí, z mraků žádný déšť nehrozí. Zdá se, že letošní tradiční setkání Olšany Open může začít.

„Doufáme, že se všichni zapojíte do živého řetězce s pozdravem pro starostku Olšan, které předáme u ní na úřadě dárek přímo od valašského krále. Takže věřím, že nám nebude nějaký ten človíček chybět,“ zní z mikrofonu jedné z moderátorek akce. Na představení cirkusu Jo-Joo zase zve s respekt budícím tygrem principál cirkusu.

Zahrát valašskému králi a jeho ctitelům přijela třeba Laura a její tygři, veselá partička, která kousek dál z kopce na velikém pódiu dolaďuje poslední detaily.

Návštěvníci si mezitím pochutnávají na vařené kukuřici, klobáskách a hlavně si nosí další a další půllitry lahodného moku vyráběného z chmelu. Škoda, že řídím.

Nechybí koně v ohradách nebo třeba lamy i pštros. „Jsem tu už podruhé, přijel jsem hlavně kvůli Bolkovi. Před dvěma lety jsem ho nezastihl, dneska jsem měl štěstí, tak jsem si s ním popovídal, dal mi autogram a jsem za to samozřejmě spokojený,“ těší příznivce slavného herce Josefa Horáčka až ze Světlé nad Sázavou.

Na pódiu se už objevuje uskupení Direkt – mužoreti z Kopřivnice. Recesisté, kteří se na farmě objevují už potřinácté. Návštěvníci se po jejich tanečním čísle, které je variací na známé Lords of the Dance, jen těžko brání smíchu i slzám. „A je to tu, přátelé, přichází ten nejpovolanější, valašský král Bolek I. Dobrotivý nafurt!“ křičí moderátor.

Populární mim, herec a dramatik Bolek Polívka, který se už od počátků své umělecké dráhy inspiroval klauniádou, komedií dell'arte i filmovou groteskou se hned vrhá k mikrofonu, aby diváky potěšil nějakým novým vtípkem. „Mlč už, to je hrozný. Mezi jeho řvaním a mlčením se ocitá kategorie, která se jmenuje mlkot,“ ukazuje na jednoho ze svých věrných valašských, společensky znavených kamarádů Polívka.

Vzápětí připomíná, jak vypadá stav Valašské unie a vrací se k živému řetězu, který povede od jedné z věžiček. „Ta je pojmenovaná podle Marcely Černé, která je moje neprovdaná budoucí bývalá žena. Pozdravem bude nejlepší valašská slivovice široko daleko, to znamená daleko až za hranicemi a štamprli si budeme podávat až k paní starostce, která jí pak vypije,“ vtipkuje na účet matky svých tří dětí energický Polívka.

Poté řetěz se svými přáteli předvádí. „Paní starostko, nepijte, ještě jsme to neposlali,“ nepřestává bavit v ohlušujícím řehotu publika Polívka.

S heslem hudba spojuje lidi se už na pódiu chystá s hudebním blokem František Segrado se svými hosty. Lidé se mohou kochat také vystoupeními řady kejklířů a klaunů.

To už z dálky poznávám příjemně naladěného Jaroslava Satoranského, kterého si všichni vybaví při vzpomínce na Kubu, který po boku Anče a hajného bojoval proti lakomému Trautenberkovi. „Byli jsme tu už vloni. Na představení se těším, hraji v něm faráře Evanse. Těžiště je u Bolka, který je samozřejmě skvělý,“ poděluje se o pár slov Satoranský.

Připomíná tak vyvrcholení oslav, kterým je večerní slavné shakespearovské představení Veselé paničky windsorské. Obsazení vévodí samozřejmě valašský panovník v roli bonvivánského rytíře Jana Falstaffa, důvtipnou paní Pažoutovou zahraje Simona Stašová.

Na zájemce čeká i vernisáž soch a obrazů čtyř českých a čtyř slovenských výtvarníků v nově otevřené části farmy. Prostě bohaté odpoledne jak má být. „Výborná akce. Skvělý výlet. Škoda, že nestihnu Stašovou. Tu babu prostě miluji,“ uzavírá s úsměvem na tváři návštěvník Karel Koláček z Rajhradu.