„Chceme poplatky za psy, kteří v útulku na Kociánce žijí. Máme na peníze nárok. Soudy nám ale dvakrát nedaly za pravdu. Myslím si, že jejich rozhodnutí bylo nelogické. Proto jsme se chtěli obrátit na Ústavní soud,“ uvedl starosta městské části Ivan Kopečný. Proč soudy podle něj rozhodly dvakrát špatně, však nevysvětlil. Královo Pole se ale bude zřejmě muset s tím, že peníze za psy nedostane, smířit. Brněnští radní totiž starostovi Kopečnému včera nedali pověření, aby se se stížností na ústavní soudce obrátil.

Spor o poplatky trvá už čtyři roky. Za tu dobu se majitelé útulku starali o zvířata s minimálním vybavením. Radnice jim totiž zabavila majetek. Domáhala se tak, aby více než třítisícový poplatek za jednoho psa ročně majitelé zařízení zaplatili. „Exekutoři nám bez rozhodnutí soudu sebrali majetek za téměř dvě stě tisíc a dodávku. Vedení radnice si asi myslelo, že takovou ránu nepřežijeme a vystěhujeme se,“ uvedla ředitelka Interpespensionu Ivana Štolp.

Včera už starosta Kopečný nechtěl říct, s jakými argumenty by před Ústavní soud zástupci radnice předstoupili. V lednu roku 2005 ale brněnské Rovnosti postoj městské části vysvětlil. „V sousedství se staví byty. Lidé posílají stížnosti na provoz útulku. Proti činnosti ředitelky nic nemám, ale byl bych rád, kdyby se přestěhovala jinam,“ řekl před třemi lety Kopečný.

Sporem se už zabýval krajský i Nejvyšší správní soud. „Dokonce mi dal za pravdu i ombudsman. Poplatky platit nemusíme. Nejsme totiž majitelé psů. V Česku existuje dalších téměř čtyřicet útulků a žádný z nich podobné problémy neřeší,“ uvedla Štolp.

Brněnští radní se za ni postavili také. „Vyjádření soudů je jednoznačné. Nelíbí se nám to ani z etického hlediska. Lidé, kteří se starají o opuštěné psy, si nezaslouží, aby od nich úřady požadovaly peníze. Těžko shánějí peníze jen na to, aby se mohli o zvířata postarat,“ upozornil Ander.