Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vaněk: Když jednoho chráníme, druhému ubližujeme

Brno - /ROZHOVOR/ Náměstek jihomoravského policejního ředitele Jaroslav Vaněk obhajuje policisty, po jejichž zákroku zemřel na začátku ledna člověk.

25.1.2009 14
SDÍLEJ:

Náměstek jihomoravského policejního ředitele Jaroslav Vaněk.Foto: DENÍK/Attila Racek

Smrt třiačtyřicetiletého Vietnamce, kterého podle dosavadního vyšetřování zbili tři brněnští policisté tak, že na následky zranění zemřel, vyvolala velké emoce. Kritici zásahu mluví o policejní brutalitě i nevyhovujících psychologických testech policistů. Náměstek jihomoravského policejního ředitele Jaroslav Vaněk se ale svých podřízených zastal. „Jsou to ti nejlepší z nejlepších. Ani jeden ze tří stíhaných policistů dosud nepřekročil své pravomoci,“ tvrdí Vaněk v rozhovoru pro Deník Rovnost.

Za obviněné policisty jste se dost výrazně postavil. Jste si svými podřízenými opravdu tak jistý?
Jedná se o trojici policistů, kteří u policie slouží téměř deset let. Dvěma je devětadvacet let, jeden má třicet. Jsou členy jednotky, která je ze všech policejních složek nejnáročnější. Pracují ve stresu a mnohdy pod tlakem, jezdí na ty nejtvrdší zákroky. Pravidelně se školí v odborném středisku a jsou pod dohledem policejních psychologů. Okamžitě poté, co jsem se dozvěděl o jejich stíhání, jsem svolal mimořádnou poradu, na níž byl právě i náš psycholog. Podle něj neměl ani jeden z trojice policistů nikdy předtím žádný kázeňský přestupek. Proto jsem se za ně postavil.

Měl jste i jiné důvody?
Ano. Například ten, že patří do naší policejní rodiny. Ctím také presumpci neviny do té doby, než rozhodne soud. Po dohodě s jihomoravským policejním ředitelem Bedřichem Koutným jsme se přesto rozhodli, že je do vyřešení případu zprostíme výkonu služby. Teď jsou doma a pobírají padesát procent platu. Chci zdůraznit, že ani není možné, abychom se zachovali jinak. Přece je hned neodkopneme, když léta perfektně pracují. Oni naši firmu něco stáli a my jsme je taky něco naučili. A dnes jsou to oni, kteří učí další. Nezjistil jsem zatím nic takového, kvůli čemu bych je propustil okamžitě. To říkám upřímně.

Ale zákrok byl velmi pravděpodobně nepřiměřený. I podle vyšetřování inspekce. Navíc policisté zasahovali u pouhého rušení nočního klidu.
Tak to podávají od prvopočátku média. Pravda je ale nejspíš jiná. Lidé z domu, v němž cizinec bydlel, volali na linku tísňového volání dvakrát. A operačnímu důstojníkovi oznámili ohrožení života a zdraví. Trestní řízení ale ještě neskončilo a já ho ani nemůžu komentovat.

Opravdu nebyl nikdy se stíhanými policisty sebemenší problém?
Ani jeden ze zmíněné tříčlenné hlídky nebyl nikdy potrestán. V kartě záznamů o odměnách a trestech mají jen samé odměny. Žádné tresty. Nechal jsem si dokonce prověřit, jestli používají ve službě více donucovacích prostředků než jiní policisté. Zjistil jsem, že mají průměr stejný jako kdokoliv jiný.

Co by se stalo, kdyby měli tento průměr větší?
Systém máme nastavený tak, že pokud má policista více zákroků než jiný a vybočuje z průměru, už ho začínáme hlídat. Řešíme, proč častěji používá donucovací prostředky a podobně.

Policejní filozofií je ale pomáhat a chránit. Nemyslíte, že to s tou „pomocí a ochranou“ vaši podřízení přehnali?
Tak se to říct nedá. Ten den jsme přeci vyjeli řešit incident, který nám byl nahlášen. Jeli jsme tedy pomáhat a chránit. Teď se záležitost vyšetřuje, myslím si, že případ bude brzy hotový. Není totiž už co dokazovat. Cizinec zemřel, pitva je hotová, výslechy také. Na co čekat? Policisté nejsou hasiči nebo zdravotníci. Zasahujeme u případů, ve kterých vystupují vždy nejméně dva účastníci. Jednomu pomáháme a chráníme ho, druhému musíme ublížit.

Při tomto zásahu jste ale zřejmě ublížili příliš. Je podle vás nutné prezentovat policejní moc tak razantně?
Lidé si musí v první řadě udělat obrázek, jak a pro koho policie pracuje a proti komu zasahuje. Někdy se prostě může stát to, co se stalo na začátku ledna v Brně. Pokud ovšem stíhaní policisté vybočili z pravidel systému, propustíme je z řad policie. A oni to také vědí. Jestliže byl ale zásah přiměřený a oprávněný, tak budou zpátky ve službě a všechno se jim vrátí. Včetně dorovnání mzdy. Teď je proti nim vytvořený obrovský tlak. V novinách se totiž píše, že cizince zabili. Ale o tom rozhodne soud na základě důkazů. Nikdo jiný.

Šéf jihomoravské policie Koutný chce, aby se policisté místo na represi zaměřili na pomoc lidem. Daří se vám přesvědčit o této filozofii i starší policisty, pro které to může být velká změna?
Jde to pomalu, ale naši lidé to chápou. Nejde jen o změnu na papíře, ale o celkový pohled policistů na reformu, která je největší za posledních padesát let. Když vyjádřím změny v přístupu policistů obrazně, vidím v tunelu světlo. Není to ale přijíždějící rychlík, nýbrž mnohem pomalejší vlak.

Chápu, že své podřízené nechcete hanit.
Tvrdím jednu věc a trvám na ní. Jihomoravští policisté ve dne v noci, sedm dní v týdnů, 365 dní v roce dýchají za bezpečnost lidí. Čím větší město, tím závažnější trestná činnost. A každé velké město má problémové lokality. Případ s cizincem se stal v místech, kterému se říká Bronx. Nováčci tam většinou ani nechtějí sloužit.

Proč? Bojí se?
Zákroky tam jsou úplně jiné. Nedají se naučit ve školách. Podmínky, jaké jsou pro zásahy tam, poznají mladí policisté až v praxi. Stejné je to i na služebně v brněnském Komárově, kam spadají obří nákupní centra na okraji Brna. Tam se zase řeší mnoho krádeží. I tam je na policisty velký tlak. Už proto, že lidé mají u sebe moderní fotoaparáty nebo mobily a mohou si jejich zákroky natočit. Pro policisty to může být stresující, ale musí se to učit. Musí pracovat a nesmí zaváhat. Je to stejné jako u lékaře. Tomu, pokud operuje a má nějaký problém, pacient umře. Nám naštěstí nikdo neumírá, tedy až na ten aktuální případ.

Máte v plánu nějaké kroky, které zajistí, aby se taková věc neopakovala?
Určitě si nenecháme ruce v klíně. Řešení je několik, ale zatím nechci být konkrétnější.

Jaký je počet stížností na policisty?
Jsme největší firma v České republice, která má téměř šedesát tisíc zaměstnanců. Je nemožné, aby nebyly nějaké stížnosti. Nejvíce jich chodí na policisty z dopravky. Lidé se snaží jakýmikoliv prostředky bránit tomu, aby přišli kvůli dopravním přestupkům o body. A tak si stěžují na postup policistů, aby to potrestání nějak zvrátili. Stížnosti na aroganci policistů a podobné excesy jsou ale minimální.

Prioritou policie pro letošní rok je i vize, abyste do třiceti minut byli u obětí trestné činnosti. Jak to funguje po prvních třech týdnech?
Zatím to není stoprocentní. Například na venkově, kde nám to nedovolují klimatické podmínky. Sníh a námraza nám zrovna nepomáhají. Stává se také, že v jednu chvíli řešíme více věcí a operační důstojník nebo velitel musí určit prioritu. Třetím problémem je lidský faktor, tedy že si patřičný vedoucí dostatečně neuvědomí, co je v tu chvíli nejdůležitější.

Jak to myslíte?
Prostě podcení situaci. Řekne si, že něco zkrátka počká. Pokud to zjistíme, může mít problémy. Dal jsem jasný rozkaz. Jakmile člověk zavolá, policistovi má spadnout tužka na stůl a musí vyjet.

Čemu má tedy dát vedoucí přednost, aby neměl problémy?
Prioritou je člověk a jeho majetek. Zkrátka všechno, kdy to oběť nejvíc pocítí. Když ale někdo zavolá na 158 a řekne, že byl čtrnáct dní pryč, mezitím mu někdo vykradl sklep a zloděj sebral třeba jen deset zavařenin, je možné, že bude čekat déle než třicet minut. Ale pouze v případě, že se v té době stane něco závažnějšího, jako třeba loupežné přepadení, znásilnění či vykradený byt za statisíce. Kriminální čin je prostě větší priorita než zmizelé marmelády.

Budete stíhat dojet do půl hodiny i k dopravním nehodám?
Třeba v Brně je to těžké. Zaprší a je třeba dvacet nehod naráz. My přitom máme zrovna venku šest hlídek dopravních policistů. To se nedá stihnout. Řidiči by nás neměli volat ke každé plechařině.

Co když přece jen zavolají kvůli banálnímu ťukanci?
Dostanou pokutu za přestupek. Malé drcnutí si mohou řidiči vyřešit mezi sebou.

Autor: Pavel Mokrý

25.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.
AKTUALIZUJEME
7

Vnuk Alfonse Muchy neuspěl s odvoláním. Epopej patří Praze

Předvolební debata Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
44

Euro, EET, islám i žákovské uniformy. Superdebata Deníku je v plném proudu

Místo kanceláří luxusní byty. Firma na Lesné přidá další dva

Brno /VIZUALIZACE/ – O luxusní funkcionalistické byty v ulici Barvy na Lesné je zájem. Společnost All Inclusive Development tady od minulého roku staví nový bytový dům Barvy. Devět bytů už si zájemci rozebrali, firma ale přistaví další dva.

AKTUALIZOVÁNO

VOLEBNÍ ONLINE: Chceme podporovat talentované žáky, řekl lídr KDU-ČSL Mihola

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek odpovídal na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Zelená pro dalších čtyři sta bytů. Nový komplex v Králově Poli získal povolení

Brno – Rozsáhlý bytový komplex, který má vyrůst v brněnském Králově Poli poblíž Kauflandu, je zase o krok blíž k výstavbě. Projekt podle dokumentu vystaveného v informačním systému EIA neohrozí životní prostředí. Konečný termín výstavby ale stále není známý.

AKTUALIZOVÁNO

Kampaně vrcholí. Babiš podepisuje knihy, auta voličů Okamury zdobí vlajky

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Důchodce Karel Buchta z brněnského Útěchova obchází před volbami stánky politických stran. „Navštěvuji různé. Tentokrát si chci nechat podepsat knihu od Andreje Babiše, dřív jsem jeho stranu nevolil,“ říká Buchta, který ke stanovišti hnutí ANO přišel v den, kdy se u něj kampaně účastnil i předseda hnutí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení