Svařená vína a Turbomošty promrzlé ruce, ústa i žaludky zahřejí například v Kozí ulici. „Vzhledem k situaci jsme rádi, že před našimi podniky můžeme vytvořit alespoň malý kousek vánoční atmosféry – stánky s tradičními pochutinami, naším originálním svařákem a připraveny jsou i aktivity pro děti,“ uvedl spolumajitel jednoho z tamních barů, který stánek provozuje, Marian Biel.

Podniky pro stánkový prodej povolení získali od městské části. „Žádná nařízení neobcházíme. Některým provozovatelům jsme umožnili mít přes zimu otevřené zahrádky, aby si před restauracemi mohli právě postavit stánky. Jedná se o jejich soukromou iniciativu. Vládní opatření tento druh prodeje povolují,“ vysvětlila mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. Zároveň dodala, že v ulicích vyrostly i stánky, které potřebné povolení neměly, pročež musí do týdne ukončit provoz.

Další stánky s občerstvením lidé naleznou například v horní části Zelného trhu, ve Vachově ulici nebo na Šilingrově náměstí. „Za mě je to ideální řešení. Na trzích se nebudou scházet davy lidí a zároveň nepřijdeme o brněnské Vánoce, které máme tak rádi. Jen má peněženka opět zapláče,“ zasmála se třiadvacetiletá Zuzana Fialová.

V Kozí ulici se stánkovému prodeji rozhodli v krizi přidat i vánoční hodnotu. „Domluvili jsme se s Dětským centrem Svitavy, že sepíšeme jejich přání a potřeby a v neděli je nainstalujeme na náš vánoční stromeček. Lidé si budou moci přání vzít, splnit a přinést k nám do restaurace. My se pak postaráme o bezpečné předání,“ popsal spolumajitel Aloha baru Ondřej Ptáček.