Letos však zatím Brňané obavy z covidu ani energetické krize zatím mít nemusí. Městská část Brno-střed chystá ve spolupráci s turistickým informačním centrem adventní trhy takzvaně ve vší parádě. Chybět nebudou stánky s nejrůznějším sortimentem na Moravském náměstí, náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a Zelném trhu, kde se lidé pokochají rovněž tradičním vánočním stromem. „Počítáme s velikostí, jaká byla v loňském roce, tedy trhy v užším centru Brna tak, jak na ně jsou lidé zvyklí. Po celou dobu budeme denně zajišťovat hudební program na náměstí Svobody. Začínáme tradičně v pátek před první adventní nedělí, letos tedy 25. listopadu. Trhy potrvají až do 23. prosince. Více informací potvrdíme příští čtvrtek,“ prozradila mluvčí turistického informačního centra Adéla Nováková.

Méně stánků nicméně čeká na návštěvníky Moravského náměstí, tamní plocha totiž kapacitně na tolik stánků, kolik bylo zvykem v dřívějších letech, nevystačí. „Začátek adventních trhů je naplánovaný tak, aby přímo navazoval na otevření zrekonstruovaného parku na Moravském náměstí. Změní se ale koncepce tamních trhů, návštěvníci se mohou těšit na tradiční vyhlídkové kolo a několik stánků, nebudou ale tak rozsáhlé jako v předchozích letech, nový park totiž umístění například dřívějšího šapitó už neumožňuje. V každém případě se ale lidé nemusí obávat, že by o adventní trhy na Moravském náměstí přišli, po této sezóně pak budeme ladit, co a kde případně přidat nebo změnit,“ upřesnila mluvčí Brna-střed Kateřina Dobešová.

Ačkoliv kvůli drahým energiím řada měst a vesnic zvažuje, zda centrum rozsvítit tak, jako v předchozích letech, v Brně počítají se světelnou výzdobou ve stejném množství, jako doposud. „Co se týče nákladů na energie, provozovatel vyhlídkového kola je platí sám, v ostatních případech nepočítáme s tím, že bychom měli třeba ubírat na vánočním osvětlení. K nasvícení stánků i vánočního stromu na Zelném trhu používáme už léta úsporné žárovky,“ doplnila Dobešová.

Daruj kelímek

Důležitou roli odehraje během brněnských Vánoc charitativní akce s názvem Daruj Kelímek. „Celý systém je jednoduchý a proto věříme, že i funkční. Na brněnských trzích dostanou lidé nápoje do zálohovaných vratných kelímků. Při odchodu si budou moct vybrat, jestli je normálně vrátí a dostanou vratnou zálohu zpět, nebo udělají dobrý skutek a věnují zálohu jedné z osmnácti charitativních organizací na stáncích označených Daruj Kelímek. Celých padesát korun pak poputuje konkrétní organizaci, kterou si na stánku návštěvníci vyberou,“ řekl Ondřej Šibřina ze spolku Daruj Kelímek.

Chybět pak nebude ani legendární Turbomošt, lidé jej najdou v obvyklých lokalitách jako zimní bar náměstí Svobody, Zelný trh, Dominikánské náměstí a pod sochou Jošta. „Návštěvníci trhů se budou moci zahřát osvědčenými nápoji, kromě Turbomoštu například Turbokaprem, Turbošroubem, Spálenou malinou nebo Antonem aus Tirol. Ochutnat budou moci i Báječňák – vaječný likér podle

speciální receptury od našich barmanů, který měl premiéru loni, kdy ale trhy trvaly pouhý jeden den. Zdražování neplánujeme, především se těšíme na starou dobrou adventní atmosféru, kterou jsme si kvůli trablům s pandemií už tak strašně dlouho neužili,“ těšil se za Lidi z Baru Michael Lapčík.