Novinkou letošních trhů se stane především menší vánoční strom na Moravském náměstí. U sochy Jošta se rozzáří 24. listopadu v sedm hodin večer. Jen o několik momentů dříve mu předejde slavnostní rozsvícení tradičních vánočních stromů na Zelném trhu a náměstí Svobody.

Šestnáctimetrová jedle bělokorá dorazí na náměstí Svobody již ve čtvrtek 16. listopadu. Koruna hlavního brněnského vánočního stromu měří v nejširším bodě osm metrů, strom nyní roste nedaleko Olomučan na Blanensku. Jeho stáří lesníci odhadují na padesát let. Kvůli státnímu svátku přesunuli pořadatelé tradiční vyprovázení vánočního stromu pro Brno výjimečně o den dříve.

Vánoční strom na náměstí Svobody v Brně. Letos ho rozsvítí 24. listopadu.
Vánoce v Brně: nově o jeden strom víc, známe termíny rozsvícení a další novinky

„Program začne v Bílovicích nad Svitavou u Myslivny Lišky Bystroušky a ve čtyři hodiny odpoledne předáním stromu a slavnostními proslovy. Následovat bude kulturní program. Společně s představiteli Brna zasadíme další sazeničky stromků, abychom les neustále obnovovali,“ uvedl starosta Bílovic nad Svitavou na Brněnsku Miroslav Boháček. Do centra Brna převezou pracovníci strom později večer a posléze jej upevní.

Po týdenním zdobení se Brňanům poprvé rozsvítí 24. listopadu v pět hodin odpoledne. Poprvé zazářil vánoční strom v jihomoravské metropoli v roce 1924 na popud spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Stal se tehdy dokonce prvním veřejným vánočním stromem na českých náměstích a pravděpodobně i ve střední Evropě. Již tehdy do města dorazil právě z bílovického polesí, kde Těsnohlídek v roce 1919 s přáteli nalezl odložené dítě a zachránil je.

„Tradici dodržujeme dodnes. Nejen, že strom pochází přímo z lesů z okolí Bílovic nad Svitavou, ale od dob Těsnohlídka pomáhá dětem dobročinná sbírka. Již řadu let pod ním návštěvníci trhů v době adventu najdou pokladničku Českého červeného kříže,“ sdělila ředitelka brněnského Turistického informačního centra Jana Janulíková.

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Současně dodala, že vánoční stromy na náměstí Svobody a Zelném trhu nelze srovnávat. „Je rozdíl, jestli strom pochází z lesa nebo ze zahrady, jako je tomu u vánočního stromu na Zelném trhu. Proto je ten na Svoboďáku vždy druhý nejhezčí v Brně, pro nás ale je a vždy bude tím na prvním místě,“ dodala Janulíková.

Vánoční stromy pro Brno

  • náměstí Svobody: jedle bělokorá vysoká osmnáct metrů z Olomučan na Blanensku, po osazení šestnáct metrů, rozsvícení 24. listopadu v 17 hodin
  • Zelný trh: jedle ojíněná vysoká šestnáct metrů z Rakvic na Břeclavsku, rozsvícení 24. listopadu v 18 hodin
  • Moravské náměstí: menší jehličnan u sochy Jošta, rozsvícení 24. listopadu v 19 hodin

Podobně zareagoval také Lumír Dobrovolný ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Podle něj lidé striktně trvají na tom, aby byl vánoční strom vždy perfektní. „Možná je načase zaměřit se víc na krásu přirozenosti a příběh stromu, uvědomit si, čím prošel a čemu odolal, když desítky let rostl v lese, tedy přirozeném prostředí. To se nedá říct o stromcích vypěstovaných na plantážích,“ vysvětlil Dobrovolný.

  • Pohled na vánoční Brno z předchozích let

Dominantou Zelného trhu se letos stane dvaačtyřicetiletý kus z Rakvic na Břeclavsku. Strom měli zástupci radnice Brna-středu vybraný už před lety. Tehdy však z jeho kácení sešlo a volba padla na jiný jehličnan. „Vyhlédli si ho a majitelé s tím souhlasili. Paní Věra Rozsypalová, před jejímž domem v Dolní ulici strom roste, byla proto z výběru letos překvapená,“ sdělil nedávno rakvický starosta Pavel Rous.

S kácením stromu začnou pracovníci v pondělí 13. listopadu, na Zelném trhu se poprvé objeví o den později. Na slavnostní rozsvěcování si lidé ještě chvíli počkají, poprvé se vánoční strom rozzáří teprve 24. listopadu v šest hodin večer. Stánky s převážně řemeslnými výrobky ale zájemci navštíví již o týden dříve.

Napište nám o tom, jak prožíváte adventní čas u vás na e-mail brnensky@denik.cz.

Vánoční poutákhttps://www.denik.cz/special/vanoceZdroj: Redakce