Smrk je vysoký přibližně dvacet metrů, v nejširším bodě je patnáctimetrový. Stáří letošního vánočního stromu lesníci odhadují na padesát let. Jedná se již o třiatřicátý kus, který univerzita městu věnuje. „Nachází se na paloučku u Olomučan. Co do výšky i šířky je mohutnější než ty před ním, proto bude muset být z technických důvodů o něco zkrácen. Technicky jsme limitování velikostí odvozní soupravy a také výškou trolejí v Brně,“ uvedl Lumír Dobrovolný ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.

Vybraný vánoční strom musí mít souměrnou kuželovitou korunu s hustým olistěním, toho ale v přírodě není jednoduché docílit. Cesta vánočního stromu začne v sobotu 19. listopadu ve dvě hodiny odpoledne u Myslivny lišky Bystroušky v Bílovicích nad Svitavou, kde se uskuteční i kulturní program a slavnostní předání.

Podívejte se, jaký strom zdobil Brno loni:

Vánoční strom na náměstí Svobody v Brně už zdobí koníci, vločky a baňky.
Vánoční strom na náměstí Svobody v Brně už je ozdobený: podívejte se, jak vypadá

Tradici vánočního stromu v centru města založil spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Ten 22. prosince 1919 spolu s kolegy našel při procházce v lese u Bílovic nad Svitavou odložené batole. Těsnohlídek dal posléze podnět k založení dětského domova Dagmar, který se stará o opuštěné děti. Pod vánočním stromem bývala kasička, do níž mohli lidé přispívat peníze na stavbu tohoto zařízení. „Vzhledem k této tradici se se stromem pro Brno loučíme na bílovickém polesí,“ doplnil Dobrovolný.