Tentokrát však odpočítávaly hlavně děti a vánoční strom jim nerozsvítil nikdo jiný než sám Mikuláš. Toho děti na pomoc před čerty přivolali oblíbenou vánoční koledou Mik, Miku, Mikuláš. A že čerti to byli skutečně děsiví. „Bojím,“ rozplakala se holčička, kterou rodiče po příchodu čertů odváděli a pláč se ozýval i z dalších stran.

Zdroj: Deník/Tereza Hálová

Jiné byly odvážnější a počkaly si, až Lucifer otevře pekelnou knihu a zjistí, zda děti během roku nezlobily. „Ha! Josefínka nerada chodí spát po obědě, odmlouvá a chce jíst samé sladkosti a koukat na pohádky,“ předčítá nahlas vládce pekel v dýmu kouře z pekelného ohně. Děti napjatě vyčkávají a navzájem po sobě pokukují. Kterápak je asi Josefínka? Dopadne to dobře. Josefínka se totiž příkladně stará o svého mladšího sourozence. To samé se opakuje i u dalších jmen. Všechny děti jsou zachráněny a v čertovském pytli neskončí žádné.

Přestože program je převážně pro děti, rodiče se baví také. Někteří se posilňují vánočním punčem a svařákem, jiní zvolí nealkoholickou variantu v podobě horkých malin nebo jablka. A je tu i něco k zakousnutí. Mezi návštěvníky dorazila i Jana Kociánová s rodinou.

Rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody v Brně.
VIDEO: Start Vánoc v Brně. Podívejte se na rozsvícení stromu na náměstí Svobody

„Přišli jsme, protože máme dvě malé děti, které chtějí vidět trhy, chtějí vidět čerta s Mikulášem a také zde bude zpívat dětský sbor od nás ze školy. Dcera tam má spolužačku, tak ji přišla podpořit,“ usmívá se Kociánová.

I její dcera tak dělá dobrý skutek. Pro rodinu Kociánových je bystrcké rozsvícení vánočního stromu první vánoční akcí. Na náměstí Svobody zatím nebyli, chystají se až příští víkend. Přestože bystrcká událost se významem té na brněnském centrálním náměstí nemůže rovnat, není tu k hnutí a lidé se ve snaze dostat se k pódiu prodírají více než tam. Zájem Bystrčanů těší zejména starostu městské části Tomáše Kratochvíla.

I v rozhovoru s ním zaznělo téma covidu a dlouhé přestávky, během níž se podobné akce nemohly konat. „Nejenom já, těšili jsme se všichni na radnici, především na odboru kultury. Dva roky byla covidová pauza a my máme velkou radost, že se můžeme konečně sejít osobně. Jsme moc rádi, když se lidé potkávají v dobré náladě, když děti mají úsměv na rtech a rodiče jsou spokojení,“ nechal se slyšet starosta.