Pro letošek chystají rozšíření vánoční výzdoby do dalších osmi ulic ve středu města. Plán radních ale kritizuje opozice jako nevýhodný.

Na pořádání brněnských Vánoc poslali zastupitelé na svém posledním zasedání 3,8 milionu korun. „Peníze dostane jako dotaci městská společnost Technické sítě Brno. Zaplatí za ně nejen rozšíření osvětlení, ale také technicky zajistí konání letošních Vánoc,“ sdělil náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil.

Nové osvětlení má navázat na takzvanou vánoční trasu z minulých dvou let. Ta propojovala náměstí Svobody, Dominikánské náměstí, Starou radnici a Zelný trh. „Vánoční světla se nyní rozšíří do stran od centra a takto vyzdobené ulice vytvoří jakéhosi svítícího pavouka,“ řekl Pospíšil. Jen za světla podle něj město zaplatí půl druhého milionu.

Zbytek z peněz z dotace poslouží na zajištění konání letošní akce. „Zaplatí montáže a demontáže stánků, pódia a výzdoby a také pronájem světel na vánoční strom. Konkrétně na něj jsme vyčlenili 950 tisíc,“ řekl náměstek.

Jednorázový nákup

Jenže právě pronajímání světel se stalo terčem kritiky opozičních zastupitelů. „Každoroční pronájem osvětlení stromku je ekonomicky nevýhodný pro město. Jednorázový nákup je levnější,“ řekl předseda brněnské TOP 09 Jaroslav Kacer.

Problém vidí také v přidělení zajištění brněnských Vánoc rovnou technickým sítím. „Město mohlo vypsat výběrové řízení a vysoutěžit určitě nižší cenu,“ myslí si Kacer.

Náměstek Pospíšil ale jeho návrh odmítl. „Technické služby mají ve správě všechny pouliční lampy. Že by na ně připojovaly osvětlení jiné firmy je nereálné. Jsem ochotný diskutovat o oddělených zakázkách na určité položky, jako je třeba právě stromeček. Ale i to je složité. Také zapojení stromku je totiž potřeba domluvit s Technickými sítěmi,“ řekl Pospíšil.

Podle předsedy představenstva městské firmy Michala Chládka město tendry vypisuje právě přes společnost, kterou vede. „Máme připravené například výběrové řízení na nákup osvětlení ulic či pronájem osvětlení stromu,“ uvedl Chládek.

Od pronájmu osvětlení stromu přesto nakonec město možná upustí. „Pro pronájem jsme se rozhodli pro to, aby byl každý rok strom jiný a podle módy a trendů. Ale jednotlivými zastupitelskými kluby můžeme projednat, zda bude lepší nákup vlastních světel. Pro letošek ale jednání nestihneme, jsou reálná až příští rok,“ řekl náměstek.

Přípravy finišují

Kromě technické stránky Vánoc už město finišuje také s organizačními přípravami. „Stánky pro vánoční trhy na náměstí Svobody jsou už pronajaté, zálohy zaplacené. Nyní pracujeme na kulturním programu, pozvánkách na akci,“ uvedla Dana Rakovská z pořádajícího Turistického informačního centra.

Také přípravy na trhy na Zelném trhu a Moravském náměstí jsou už takřka u konce. „Vánoce na Zelňáku budou v duchu pohádek Josefa Lady. Včetně stánků a kostýmů. Novinkou bude letos propojení trhů z podzemními sklepy. I v nich bude výstava Ladových obrázků,“ sdělil starosta pořádající městské části Brno-střed Libor Šťástka.

Podle Brňanů se vánoční trhy od roku 2009, kdy je začalo pořádat město, postupně zlepšují. „Na Vánocích mám ráda hlavně atmosféru. Ošuntělé stánky se spodním prádlem ji moc nevytvářeli, ale ty už jsou naštěstí pryč. Snad jednou budeme mít trhy tak pěkné, jako Vídeň,“ doufá Dagmar Horčičková.