Jehnický Klubu důchodců, který aktuálně čítá zhruba třicet členů, se schází pravidelně jednou měsíčně. „Schůze se konají v salonku restaurace na radnici v Jehnicích. Na začátek si společně zazpíváme nějakou písničku a poté začíná hlavní program. Většinou pozveme nějaké cestovatele či lékaře, kteří nám povypráví o věcech, které nás zajímají. Někdy hrajeme i různé hry, protože lidi se chtějí bavit. Navíc každý týden se koná cvičení v místní škole, které vede jedna ze členek,“ svěřuje se muž.

V brněnských Jehnicích plánují vybudovat relaxační zónu při ulici Plástky.
Jehničtí si odpočinou v nové relaxační zóně s vyhlídkou a posezením, podívejte

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkPodle Poláka v klubu výrazně převládají ženy. „Celkově je nás o něco méně než před kovidem. Muži jsme tam pouze dva, kteří chodí na schůze. Náš Klub důchodců oficiálně nemá předsedu, ale takovým vedoucím členem jsem já. Připojit se k nám může každý, kdo má zájem a je v důchodu,“ upřesňuje vedoucí.

Členové se letos společně zúčastnili už několika akcí a zájezdů. „Navštívili jsme například brněnský Motýlí dům, výstavu o kávě ve vědeckém centru Vida či výstavu Československá NEJ v Letohrádku Mitrovských. V červnu a možná i v září vyrazíme do maďarských termálních lázní Mošoň,“ vyjmenovává Brňan. Dodal, že od začátku fungování spolku s kolegy uspořádali šestačtyřicet zájezdů, zařídili pětasedmdesát programů na schůze a navštívili pětadevadesát různých kulturních akcí.

Jsme kamarádi

Důchodce si nejvíce váží přátelství, které v klubu navázal a finanční podpory od místního zastupitelstva. „Na začátku se téměř nikdo s nikým neznal a teď už si většinou všichni tykáme a jsme kamarádi. Díky příspěvkům od místní radnice můžeme jezdit na výlety a nějak fungovat,“ sdílí muž.

Všechny činnosti Klubu důchodců najdou zájemci v kronice. „Vedeme ji asi pět let a postupně tam doplňujeme texty a fotografie dokumentující fungování našeho spolku od samého začátku. Aktivně se tomu nyní věnují dvě členky, protože já toho mám už hodně. Kromě toho jednou nebo dvakrát za rok píšu do Jehnických listů, aby občané byli v obraze, co náš klub dělá,“ říká vedoucí.

Teplotní mapka České republiky z pátečního podvečera.
Tropický den? Nejtepleji bylo v Kuchařovicích na Znojemsku. Přes 31 stupňů

Brňana koníčkem je výroba modelů starých lidových hraček ze starého nábytku. Během dvaceti letech jich vyrobil zhruba tisíc. „Vytvořil jsem například Sněhurku a sedm trpaslíků, různé vozíčky a kolovrátky. Některé figurky nechávám přírodní, ale mám i barevné. K výrobě jsou nejvhodnější nohy dřevěných židlí. Nad každou figurkou strávím zhruba tři až čtyři hodiny, záleží na tom, jak je složitá,“ popisuje kutil.

Muž před odchodem do důchodu pracoval asi čtyřicet let jako strojař. „Nejprve jsem studoval strojní inženýrství v Bratislavě a poslední ročník jsem dokončil na Vysokém učení technickém v Brně,“ uzavírá důchodce.