Návrh počítá s pořízením pětadvaceti včelích úlů za milion korun. Za kus mají zaplatit čtyřicet tisíc. Podle brněnského včelaře Pavla Streita je částka přemrštěná, a to několikanásobně. „Nejkvalitnější úl, který vydrží dvacet let, stojí okolo čtyř tisíc. K tomu další dva tisíce činí zámky, mezistěny nebo drátky. Malé včelstvo se dá pořídit za dva a půl tisíce, případně velké produktivní za čtyři tisíce,“ vypočítal Streit.

Marketingové aktivity spojené s projektem vyčíslila Ventrubová na dvě stě tisíc korun. Pro tříletou údržbu spočívající například v ošetření úlů, pořízení léčiv pro včely, dokrmení nebo i organizaci konzultací a workshopů pro veřejnost počítá s 1,05 milionu.
„Celkový rozpočet se skládá ze zhruba padesáti položek, z čehož vyplývá, že neobsahuje pouze základní vybavení. Rozhodla jsem se ho eliminovat na nejdůležitější tři položky, tudíž není transparentní, co přesně v sobě tato částka obsahuje," řekla Ventrubová.

Doplnila, že oficiální schválený rozpočet projektu bude známý v lednu či únoru příštího roku. „V něm by mělo být vše, na čem se s realizátory dohodneme," ujistila Ventrubová.

Nacenění projektu rozpočtu má vždy na starosti jeho navrhovatel. Pokud v hlasování uspěje, jeho uvedení do praxe zajišťují zástupci města. „Děláme znovu posouzení navrhovaného rozpočtu, které je detailní. Pokud je cena přestřelená, rozhodně ji odhalíme.

Jednoznačně to není tak, že bychom peníze vydávali nehospodárně. Je možné, že ve chvíli, kdy navrhovatel projekt připravuje, nemusí mít dokonalé povědomí o ceně,“ prohlásil náměstek primátorky pro participaci Tomáš Koláčný.

Ventrubová navrhla umístit včely na vhodná místa. „Lokalitu, ve které včely budou, ještě nemáme vybranou. Budeme o ní diskutovat pravděpodobně po Novém roce. V návrhu je započítaná studie, předpokládám, že vhodná lokalita nebo více vhodných lokalit z ní vyplynou," nastínila navrhovatelka.

Podle předsedy brněnské organizace Českého svazu včelařů Marka Lingera je v Brně velký počet včelařů i jejich včelstev. „Existují tam lokality, které jsou takzvaně převčelené. Lokálně může být místo s menším zavčelením. Proti tomu jsou ale v Brně oblasti, kde je včel tolik, že situace hraničí s únosností. Na okruhu jednoho kilometru je jich několikanásobně víc, než je republikový průměr,“ upozornil.
Oldřich Vaverka z Výzkumného ústavu včelařského považuje projekt za nešťastně postavený. „Navrhuje paralelně řadu činností, které v Brně a okolí už děláme, třeba co se týče zaškolování nových včelařů,“ řekl Vaverka, který je zároveň jednatel brněnské organizace včelařů.

Projekt získal od Brňanů 3 240 kladných hlasů. Skončil na čtvrtém místě. Jako proveditelný ho při posuzování vyhodnotila městská firma Lesy města Brna. Podle ní může najít místo v Areálu u mravence Lesíka, lesním komplexu v Pisárkách nebo třeba v obůrce nacházející se v oboře Holedná.