Nejvíce voličů se do sobotní desáté hodiny dostavilo odevzdat svůj hlas v Brně – 17,11 procent. „Přes třináct procent lidí přišlo k urnám ve volebním obvodu Znojmo. Nejméně, necelých deset procent, ve Vyškově a okolí,“ uvedla v sobotu dopoledne krajská mluvčí Monika Brindzáková.

Oproti předešlým volbám se jedná o mírný nárůst. Přesto mívá druhé kolo senátních voleb dlouhodobě nejnižší účast. „Druhé kolo nebývá souběžně s krajskými nebo komunálními volbami jako kolo první. Zájem je pak menší. Dále má z pohledu řady lidí instituce senátu menší význam. To je druhý faktor. Třetím je, že někteří o druhém kole vůbec nevědí. Kampaň je méně viditelná a mediální pokrytí nižší,“ popsal politolog Lubomír Kopeček

Unikátní noční doprava v Brně, tzv. rozjezdy.
Omezování nočních rozjezdů v Brně: některé spoje kvůli menšímu zájmu lidí ruší

Podle odborníků je tak možné, že letošní volby budou mít historicky nejmenší účast. „Letos k volbám spousta lidí nepůjde i kvůli obavám z koronaviru,“ doplnil Kopeček.

Volební účast dosáhla hranici dvaceti procent naposledy v roce 2010. Od té doby postupně klesla až na 15,38 procent v roce 2018.

Policisté první den nemuseli řešit žádné problémy. V sobotu volby pokračují do dvou hodin odpoledne.