Spolupracoval s řadou hvězd, mezi kterými byl například Robbie Williams. Právě tanec byl přitom často důvodem školních trablů, ale jeho to neodradilo.

Dřel na sobě dál. A má výsledky. „Jsou to momenty, které mě zocelily a i díky nim jsem teď ctižádostivý, cílevědomý a mám tah na branku,“ vzpomíná Dvořák. V osmnácti letech převzal své mateřské taneční studio a později založil další v Praze. Brněnský soubor Movement Company je pak jeho nejmladší počin, založil je loni v září. Zaměřuje se na styly contemporary, jazz, lyrical, acrobatic a show art.

Vzácná Pražská bible se vrátila na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity. Je zrestaurovaná.
Zpátky po restaurování. Bible z roku 1488 je znovu na Masarykově univerzitě

Letos v dubnu vyhrál s brněnskými tanečníky titul Mistra Moravy. „Někteří z nich nikdy současný tanec netancovali. Nám se povedlo nemožné a dovedli jsme je už po půl roce k výhře,“ říká pyšně. Tento pátek pod jeho taktovkou zabojují tanečníci na mistrovství České republiky, na konci června vyjedou do Španělska, kde chtějí vybojovat titul mistra světa.

Podhodnocená práce

Podle Dvořákových slov chybělo na Moravě studio, které dá dětem možnost se tancem později živit. A právě to je ve výchově budoucích tanečníků jeho cílem. „Věnovat se v Česku tanci na plný úvazek se zatím daří jen pár lidem. Je to podhodnocená práce,“ vysvětluje mladík. Ve svých studiích zaměstnává úspěšné choreografy z celého světa, aby svým svěřencům zajistil kvalitní výuku.

Cestování vlakem z jihu Moravy. Ilustrační foto.
Vlakem z Brna na vídeňské letiště? Pilotní provoz bude od prosince

Touha pozvednout tanec v Česku na profesionální úroveň ho dovedla k vytvoření agentury Fragments production, která nabízí taneční choreografie na slavnostní večery, do videoklipů, nebo třeba do reklam. „Moje mise je uvědomit klienty, kteří nás žádají o show, o tom, že tanec je opravdová práce, které předchází spousta dřiny a odříkání,“ vypráví Dvořák.

Tanečníky z jeho studií mohli lidé vidět například v České i Slovenské Miss, na koncertech Leoše Mareše, nebo ve videoklipech Mikolase Josefa. Jakub Dvořák ale spolupracoval také se zahraničními hvězdami, mezi nimi vzpomíná třeba Robbieho Williamse, Mariah Carey nebo Justina Jesso.

Rekonstrukce parku na Moravském náměstí. Stropní deska Německého domu.
Proměna Moravského náměstí v Brně: využijí beton z D2, osazují trysky, podívejte

Jak sám tvrdí, taneční spolupráce v zahraničí je oproti Česku velmi odlišná. „Při vystoupení s Robbiem Williamsem jsme měli šatnu vedle Naomi Campbell, dostali jsme vlastní produkční, catering, prostor na zkoušení,“ chválí si Dvořák. Dodává, že v Česku jsou pracovní podmínky pro tanečníky výrazně horší.

Se soubory, které vede, získal pětaosmdesát titulů mistra republiky a čtyřicetkrát zvítězil jako mistr světa. Teď chce pod křídla přibrat více tanečníků. „Při zakládání Movement Company jsem byl překvapený, kolik šikovných dětí přišlo. V Brně je spousta talentů,“ říká choreograf s úsměvem. Na 21. června vypsal v Brně casting pro nové členy.

MAGDALÉNA BLAŽKOVÁ