Specialisté přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity Kamil Láska, Petr Barták a Peter Váczi nejdřív zamířili do prosluněného Santiaga de Chile, odkud se vydali do jihochilského přístavu Punta Arena. „V prvním lednovém týdnu vyplujeme společně s expedičním materiálem na palubě ledoborce Amirante Oscar Viel do oblasti ostrova Jamese Rosse,“ popsal plán tříčlenného týmu vedoucí expedice Láska.
K polárnímu kruhu se brněnští vědci vydali už poněkolikáté. Letošní expedice potrvá dva měsíce a bude se soustředit především na výzkum antarktických ekosystémů. „Zaměříme se na lokální klima a dynamiku ledovců, ale také na ekologii a fyziologii řas, sinic, lišejníků a mechů, které se na ostrově Jamese Rosse vyskytují,“ vysvětlil Barták.
Výzkumníci chtějí hlavně pokračovat v detailním průzkumu dvou ledovců, který zahájili loni. Na povrchu ledové masy Davies Dome a Whisky glacier tehdy rozmístili linie sněhoměrných tyčí a mikroklimatických stanic. Údaje, které po celý rok zaznamenávaly meteorologické stanice ve středních částech obou ledovců, a výsledky z měření změn na okrajích ledovců teď vědcům pomohou pochopit, co se uvnitř ledovcové hmoty děje.
„Chceme také analyzovat data z devíti meteorologických stanic umístěných v typických ekosystémech severní odledněné části ostrova,“ dodal Láska.
Dvojice rostlinných fyziologů bude zkoumat především to, jak mechy a lišejníky zareagují na uměle navozené oteplení vzduchu a půdy. „Reakce rostlin zdokumentujeme pomocí fotografií. Odebereme také vzorky půdy, abychom mohli prozkoumat mikroorganismy, které v půdě žijí,“ řekl Barták.