Teď přišli s novým objevem. „Popsali signály, které jsou zodpovědné za budování anatomických struktur v obličeji,“ uvedla mluvčí školy Radana Kolčavová.

Aby zjistili, co obličej formuje, používají vědci z tomografické laboratoře myší embrya. „Při genetických experimentech tým na plodech sledoval mutace genů a různá vývojová stadia. Díky trojrozměrným modelům pak zjistil, které části chrupavky jsou nejvíce zasažené a jak se liší,“ sdělila mluvčí.

Díky počítačové mikrotomografii odborníci zobrazili i další měkké tkáně, jako jsou mozková kůra nebo čichový epitel. „Tyto dvě struktury se ukázaly jako klíčové. Vznikají díky nim signály, které tvoří budoucí obličej obratlovců,“ upřesnil vedoucí výzkumné skupiny Jozef Kaiser.

Práci publikoval i prestižní časopis eLife. Přestože odborníci testují na embryích myší, výsledky mají vypovídací hodnotu i pro lidi. Genetická struktura je totiž podle vědců velmi podobná.

Tato metoda by se tak jednou mohla stát standardním vyšetřením v těhotenství. Kromě pravděpodobného tvaru obličeje odhalí i vývojové vady plodu.