Letos se expedice zaměřuje na odběr vzorku mechů a na mikroskopické houby. „Dosud vědci odebrali a zanalyzovali více než osmdesát vzorků mechů včetně deseti vzácných vzorků z Antarktického poloostrova a nedalekých ostrovů Eagle a Tail,“ sdělil vedoucí expedice Pavel Kapler. „Výzkum ukázal úbytek hmoty ledovců. Potvrzuje se tak celosvětový trend zmenšování jejich objemu,“ dodal šéf skupiny.

Její součástí jsou kromě odborníků Masarykovy univerzity také vědci z pražské Univerzity Karlovy. Geologický výzkum mají na starosti dvě vědkyně z turecké Technické univerzity v Istanbulu. „Zaměřují se na odběry vzorků hornin sopečného původu pro analýzy. Měly by přinést nové informace o jejich původu a procesech působících na ně v tomto prostředí,“ vysvětlil Kapler.

Expedice dorazila na vědeckou stanici v polovině ledna. „Vědce na Antarktidu dopravil chilský vojenský ledoborec z přístavu Punta Arenas,“ objasnila Ema Wiesnerová z Masarykovy univerzity. Zpět se vědci vrátí stejným způsobem na konci března.

JAN VOSTAL