Podle odborníků půjde o komplexní výzkum konopí od studia genetiky, obsahových látek až po nové aplikace při léčbě různých onemocnění. „Samotná produkce nebude jediným využitím pěstírny. Vytvářená technologie umožní zkoumat externí faktory jako světlo a teplota při ovlivňování produkce samotných rostlin a jejich výnosu – například obsahových látek, kanabinoidů, které jsou rostlina produkuje,“ řekl vedoucí Klinicko-farmakologické jednotky výzkumného centra Václav Trojan.

Péči o devět koronavirových pacientů ve vážném stavu v noci na středu převzala kyjovská nemocnice.
Jihomoravské nemocnice vypomáhají covidovým pacientům z Náchodska

Pěstírna by měla být hotova v polovině letošního roku, poté začnou vědci s pěstováním lékařského konopí. „Konopí tlumí nepříjemné projevy onemocnění jako nespavost, bolest, nechutenství. Zde vidím jeho pozici. Dobrý efekt studie zaznamenaly u pacientů s onkologickou bolestí a bolestí vznikající při poškození nervového systému. Konopí může pomoci i u pacientů s chronickou bolestí,“ vysvětlil již dříve vedoucí Oddělení léčby bolesti Fakultní nemocnice Brno Marek Hakl.

Stanou se raritou

Fakultní nemocnice u svaté Anny se vybudováním vlastní pěstírny marihuany stane raritou. „Troufám si tvrdit, že jsme první na světě s návazností velmi precizní technologie pěstírny, produkovaného materiálu v lékařské kvalitě, s využitím a propojením na další týmy výzkumného centra, ale přímo i na čisté lékárnické prostory Klinicko-farmakologické jednotky a ji samotnou,“ doplnil Trojan.

Hmyzí farma. Jak využít hmyz jako krmivo pro hospodářská zvířata nyní testují vědci z brněnské Mendelovy univerzity. Ilustrační foto.
Brněnští vědci krmí slepice hmyzem. Testují, jak se změní vejce či maso

V Marihuaně vědci doposud objevili nad 140 kanaboidů. „Zde je obrovský prostor pro výzkum na mnoho let dopředu. Použití přináší stále mnoho otázek, které je potřeba zodpovědět. A tím samozřejmě posílit či vyvrátit argumenty a jasná data pro léčbu pacientů s různými diagnózami. Samotná léčba pacientů je až finále celého záměru výzkumu, který spočívá ve studiu genetiky, obsahových látek, testování látek na buněčných modelech či studiu technologických procesů přípravy různých lékových forem,“ dodal Trojan.