Související články čtěte v pravém sloupci

Tým vědců má pro focení zatmění nejlepší předpoklady. Jejich poslední fotku otiskl na titulní straně prestižní vědecký časopis Nature.

„Mám z toho samozřejmě radost, beru to však spíš jen jako příležitost ke zviditelnění. To skutečně důležité se totiž nedá vytisknout na titulní stranu. Jsou to data, která nevidíme, ale říkají nám hodně podstatných věcí o Slunci,“ uvedl Druckmüller.

Jeho tým z Fakulty strojního inženýrství VUT se chystá ze tří různých míst světa znovu vyfotit nadcházející zatmění. To bude vidět 22. července v pásu procházejícím Indií, Nepálem, Čínou, Japonskem a Tichým oceánem.

Díky informacím, které z fotek získají, možná tým rozluští některé záhady, na které zatím nikdo nenašel odpověď. „Mezi nejdůležitější otázky patří extrémní teploty v koróně, tedy kruhu kolem Slunce, který je při zatmění vidět. Povrchová teplota Slunce je kolem šesti tisíc stupňů Celsia, ale v koróně dosahuje až dvou milionů stupňů,“ upřesnil Druckmüller, co hlavně budou vědci sledovat.

Část týmu, ve které bude i Druckmüller, zůstane na Marshallových ostrovech v Tichomoří. „Nemám z toho nejlepší pocit, protože tam Spojené státy dříve odpalovaly atomové a vodíkové bomby, odborníci nás však ujistili, že už žádné nebezpečí nehrozí. Tak snad to přežijeme ve zdraví,“ vysvětlil s úsměvem Druckmüller.

V České republice slunce svítit nepřestane. „Částečné zatmění bude u nás příští rok, ale nebude nijak velké. Zajímavější to bude v lednu 2011, to zmizí skoro dvě třetiny Slunce,“ uvedl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek. Úplné tmy se podle něj naše území dočká až v roce 2135 jen v Hradci Králové a Ostravě. „Brno na tom bude ještě hůř. Na zakryté Slunce si bude muset počkat až do července 2381. A to jen když bude hezké počasí,“ dodal Dušek.

Markéta Forró