Poslední část cesty Tichým oceánem na jih zeměkoule zvládlo třináct vědců jen pomocí vrtulníkových přeletů. Stroj je přenesl z ledoborce přímo na ostrov. „Vylodění komplikoval silný vítr. Chilští piloti ale zvládli vše na jedničku. Nakonec jsme dopravili i měřící přístroje a technické zařízení na vzdálenější ledovec Davies Dome,“ popisuje z Antarktidy Miloš Barták z Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty. Počasí přitom celou cestu členům expedice přálo. Plavbu z jihočilského přístavu Punta Arenas přes Drakeův průliv často doprovází špatné počasí a rozbouřené moře, které prověřuje schopnosti odolávat mořské nemoci. Taková zkouška na moři vědce letos minula.

Na skupinku brněnských vědců už na polární stanici J. G. Mendela čekali ornitologové Václav Pavel a Karel Weidinger. Ti na ostrově zkoumají chování ptactva. Třináctičlenný tým se po náročné cestě na stanici rychle zabydlel. „Tři dny jsme si navzájem pomáhali se zprovozněním stanice po zimě. Práci nám ulehčil fakt, že v okolí stanice nebyl prakticky žádný sníh a led. Odklízení ledu, který se přes zimu hromadí u návětrné stěny stanice, nám oproti minulé sezóně zabralo velmi málo času,“ pochvaluje si sedmačtyřicetiletý vědec, který je pravidelným účastníkem expedice.

Vědcům se podařilo zprovoznit i radiostožár, který používají pro komunikaci pomocí vysílačky. Spustili větrné elektrárny, zazálohovali celoroční záznamy, zkontrolovali lodní motory a vyzkoušeli plavbu na moři poblíž ostrova. „Počasí je na toto období roku poměrně chladné a výrazně větrné. Napomáhá nám to ale právě při provozu větrných elektráren,“ dodává Barták.

#nahled|https://g.denik.cz/50/7c/antarktida_ledoborec_brno__denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/7c/antarktida_ledoborec_brno_.jpg|Pohled z paluby chilského ledoborce Almirante Viel na průliv Bransfield Strait, který odděluje souostroví Jižní Shetlandy od Antarktického poloostrova.#

Vědci z Masarykovy univerzity se zajímají o klimatické podmínky na ostrově a složení jeho povrchu. Provádí i výzkumy, například jak reagují mechy a lišejníky na umělé oteplení. Práci v terénu zahájili i geologové a paleontolog. V polních táborech, které jsou vzdálené od polární stanice v Solorina Vallley a Brandy Bay sbírají geologické a paleontologické vzorky a pracují na průzkumu ledovců. Zpět do Brna dorazí expedice v březnu.