Společně zpívali v hospodě a plakali při tom. I tak vypadala rozlučka obyvatel Mušova s jejich vesnicí v roce 1978, předtím, než museli opustit své domovy, aby je zalila voda nově budovaných Novomlýnských nádrží.

"Už v šedesátých letech se mluvilo o tom, že Mušov zatopí. Když k tomu mělo dojít, všechny nás svolali do místního kina. Lidé se bouřili, nadávali, plakali. K ničemu nám to nebylo,“ vzpomínala při třicátém výročí zatopení vesnice pamětnice Mária Dubšová.

Mušov ale není jedinou vesnicí na jihu Moravy, která v uplynulých desetiletích zanikla. Jaké jsou příběhy těch dalších, které zmizely v letech 1945 až 1989, a to nejen v kraji, ale na celé Moravě a Slezsku, mapuje nyní tým odborníků z brněnské Mendelovy univerzity, Masarykovy univerzity a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.

Jejich výzkum potrvá do roku 2022. „Vědci chystají i mapový portál, na kterém bude možné dohledat různé informace, například vývoj počtu obyvatel, historii a důvody zániku obcí, či mapové podklady,“ řekl mluvčí Mendelovy univerzity Filip Vrána.

Podle dosavadních zjištění v kraji zanikly osady i z politických důvodů. „V souvislosti s budováním pohraničního pásma u hranic jihu Moravy s Rakouskem zanikla osada Ječmeniště na Znojemsku a jedna další osada,“ přiblížil Vrána.