Nejčastěji lidé vyhazují ovoce a zeleninu, pečivo a jeho zbytky nebo balené potraviny včetně obalu jak rostlinného, tak živočišného původu. Obsah popelnic se mění i v jednotlivých ročních obdobích, například v létě převažují balené potraviny proti těm bez obalu. „Průměrný Brňan vyhodí ročně do popelnice 37,4 kilo jídla. Nejvíce plýtvají lidé na sídlišti, konkrétně 53,6 kilo na osobu a rok. Biologický odpad přitom ročně tvoří téměř devětačtyřicet procent,“ uvedla Lucie Veselá z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity.
Plýtvání potravinami vytváří podle odborníků neustálý tlak na kvalitu životního prostředí. Nejvíce se jídlem plýtvá v domácnostech a restauracích. „Naší snahou je především posun k udržitelnějšímu a efektivnějšímu zužitkování zdrojů, kde zlepšení procesu kompostování povede k získání kvalitního a zdravotně nezávadného produktu,“ vysvětlila Martina Vršanská z Ústavu chemie a biochemie Agronomické fakulty.
Používání vytvořeného kompostu na půdu může zvýšit úroveň půdní zásoby organického uhlíku a dusíku, zlepšit strukturu zeminy a snížit používání chemických syntetických hnojiv. „Ve směsném komunálním odpadu tak končí nemalé množství biologicky rozložitelného odpadu, přičemž recyklace představuje aktuální výzvu pro veškeré samosprávy měst a obcí. Ty mají povinnost zabezpečit zavedení a vykonávání sběru odpadu z kuchyní dle nového odpadového zákona,“ doplnila Vršanská.
Tříletý výzkum podpořila šesti miliony korun Grantová agentura Gregora Johana Mendela. V soutěži zvítězil právě systém na shromažďování potravinových odpadů v podmínkách městských sídlišť, mezi interními projekty vybírala škola teprve podruhé. Řešením nevzhledných odpadků povalujících se často kolem popelnic by však mohla být také jejich uzamykatelnost.
Ve snaze ulehčit vlastní přeplněné popelnici nebo ušetřit za poplatek za odpad vyhazují někteří smetí do cizích nádob. Ty se ale brzy přeplňují, lidé proto mnohdy volají po popelnicích na zámek. „Volně přístupné nádoby na odpad lákají různé lovce pokladů, kteří v odpadcích pátrají po zajímavých kouscích ke zpeněžení, bohužel za cenu toho, že zbylý obsah popelnice pak skončí před domem,“ sdělil ředitel firmy Tokoz Petr Neuvirt.
Kromě vandalů mohou velké problémy s odpadem způsobit zvířata. Do neuzamčené popelnice se snadno dostanou a nic jim nebrání v roztahání odpadků po blízkém okolí. „Je potřeba myslet na to, že zámek na popelnici je vystavený vlivům počasí, vlhku, mrazu, prachu i nečistotám. Proto je lepší koupit takový, který si s extrémními podmínkami poradí,“ dodal Neuvirt.