Dva unikátní přístroje za sto milionů korun nově pomůžou s jejich odhalováním. „Díky nim dostaneme detailnější výsledky měření mozku. Lépe tak nemoci rozpoznáme, stanovíme prognózy i vhodné postupy léčby. Metody pak můžeme zkusit využít třeba také pro testování nových léků," vysvětlil koordinátor výzkumu Ivan Rektor. Speciální tomografy se výrazně liší od těch, které nyní lékaři využívají v nemocnicích.
Jedním z prvních výzkumných úkolů je mezinárodní studie o Parkinsonově a Alzheimerově nemoci. „Prozkoumáme snímky magnetické rezonance z celé Evropy," podotkl Rektor.
Vědci z centra plánují spolupracovat i s Fakultní nemocnicí u svaté Anny v Brně při studii epilepsie. Spolu s odborníky z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity zase chtějí sledovat, jak pravidelný pohyb ovlivňuje projevy a rozvoj časné Alzheimerovy choroby. „Vybrané pacienty čeká půlroční pohybový program, my pak budeme sledovat stav jejich mozku. Předpokládáme, že cvičení zlepší jejich život a zpomalí rozvoj onemocnění," vysvětlil rektor Masarykovy univerzity, pod kterou Ceitec spadá, Mikuláš Bek.
Odborníci se mimo jiné zaměří také na zkoumání rizikového chování řidičů nebo mozkovou činnost při vnímání hudby. K tomu využijí dobrovolníky, kteří si pohodlně lehnou a deset minut odpočívají. Přístroj jim mezitím snímá mozek. „Studuji brněnskou lékařskou fakultu a zajímalo mě, jak magnetická rezonance v praxi funguje. Navíc se můžu podívat na snímky svého mozku, což je pro mé studium hodně užitečné," popsala jednadvacetiletá studentka Daniela Kočí.
V Ceitecu řídí Ivan Rektor výzkum, který pomůže s mozkovými nemocemi. Tvrdí:
Cesta k praxi je vždy křivolaká
Brno /ROZHOVOR/ - Vyhledat prvotní příznaky Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby v předstihu. Takový je cíl výzkumníků z brněnského vědeckého centra Ceitec. Pomůžou jim v tom unikátní přístroje na magnetickou rezonanci. „Smyslem je zaměřit se nejen na rané stádium nemoci, ale na období, kdy ji nevidíme," říká koordinátor výzkumu Ivan Rektor.
Jak přístroje pomůžou pacientům se zmíněnými nemocemi?
Včasným vyhledáním nemocných, stanovením prognóz i vhodných postupů. Metody můžeme zkusit využít třeba pro testování nových léků. Jsme součást projektu, kterého se účastní vědecká centra napříč celou Evropou.
Co všechno nové unikátní tomografy umějí a na jakém principu pracují?
Jsou výkonnější než ty, které teď využívají v nemocnicích lékaři. Umožňují rychlejší snímání mozku i jeho detailnější zobrazení. Lépe vyhledávají poškozené oblasti a odhalují způsoby, jak spolu jednotlivé části komunikují. Zobrazují také chemické složení a zvládají metody zjišťující prokrvení určitých částí mozku a jeho funkci.
Jaké výzkumné projekty s nimi máte v plánu?
Ve spolupráci s Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity prozkoumáme vliv tance na rozvoj Alzheimerovy choroby. Mimo to nás zajímá, co se v mozku děje, když hraje hudba nebo když člověk píše. Máme dva přístroje, takže nám umožňují současné snímání dvou lidí najednou. To je zásadní pro sociální studie.
Kolik pacientů budete zkoumat?
Půjde o stovky lidí. Převážně budou z jižní Moravy, ale pozveme i ty odjinud.
Kdy očekáváte první výsledky?
Jde o náročné a dlouhodobé výzkumy na velkých skupinách pacientů. Výsledky očekáváme do roka. Cesta mezi výzkumem a použitím v praxi je ale vždycky křivolaká.